Jako krok zpět vidí jeden z ašských obyvatel používání plastových sáčků na psí exkrementy. Pod přezdívkou Ašák na to upozornil na stránkách města Aš.

„Já jsem neměl problém se sběrem těchto dárečků od našich psů do papírových sáčků, ale mám veliký problém se sběrem do těch z PVC. Nevím, co je pro mne výhodnější, jestli exkrement sebrat a vzápětí hned vedle nechat třeba čerstvě spořádaný oběd, protože opravdu nezvládám teplý dáreček takřka mezi prsty, nebo jestli to mám nechávat a riskovat, že se možná jednou někdo naštve a udá mě na městské policii,“ uvedl. „Ze stránek města jsem navíc vyčetl, že město bude mít příjem z poplatků za psy 720 tisíc korun. Kam tyto peníze plynou a co se z nich hradí?“ zakončil dotaz.

Na jeho připomínku reagoval mluvčí radnice Milan Vrbata. „Plastové sáčky na sběr psích exkrementů jsme vyměnili za papírové už v loňském roce.

Jedním z důvodů byla úspora, neboť plastové jsou o dvě třetiny levnější než papírové, druhým pak stížnosti mnohých pejskařů na nepraktičnost papírových sáčků, zejména v zimním období, kdy se papír od sněhu rozmáčí,“ uvedl a pokračoval: „To mohu sám potvrdit, i pro mne jsou plastové sáčky lepší variantou a pranic mi nevadí, že si o psí dáreček ohřeji ruku. Pro úplnost ještě dodávám, že povinností úřadu není rozdávat majitelům psů sáčky na psí exkrementy,“ sdělil mluvčí.

„Sáčků různých typů a materiálů je na trhu a ke koupi dostatek a pejskaři nic nebrání pořídit si takové, které mu vyhovují nejvíce. Městský úřad v Aši sáčky na psí exkrementy rozdává z výchovných důvodů – snažíme se tím pobídnout co nejvíce pejskařů, aby po psech uklízeli. Nedaří se to ale ani zdaleka,“ doplnil.

Co se týká dotazu na peníze z poplatků za psy, uvedl: „Jsou to příjmy do rozpočtu města, které jsou rozpuštěny do výdajů, tedy i na úklid psích exkrementů a nákup již zmíněných sáčků.“