Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Redukce tříd na gymnáziu? Lidé se s ní smířit nechtějí

Cheb:Proti záměru Karlovarského kraje se postavili učitelé, rodiče i představitelé města

28.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Příští rok by se měla na chebském gymnáziu otevřít jen jedna prima. To je vize, se kterou přišel zřizovatel školy, Karlovarský kraj. Proti jsou ale nejen rodiče. A tak proti záměru vznikla petice.

„Návrh na utlumení počtu tříd osmiletých gymnázií skutečně existuje a netýká se pouze Gymnázia Cheb, ale také Gymnázia Ostrov,” potvrdil hejtman Josef Novotný. „Důvody jsou zřejmé a v první řadě je to pokračující nepříznivý demografický vývoj, kdy do středního vzdělávání vstupuje stále méně žáků,” vysvětlil s tím, že svou roli hraje i fakt, že původním vládním záměrem bylo zřídit víceletá gymnázia pouze v takovém rozsahu, aby do nich byli přijímání pouze skutečně talentovaní žáci. A právě k této myšlence se vláda i kraj chtějí vrátit.

Z vládou schváleného plánu vyplývá, že by mělo z 5. tříd odcházet na gymnázia 5 až 10 procent žáků. „V současné době tomu ale tak není, v Karlovarském kraji je toto procento 12, utlumením 2 tříd se dostaneme na 10 procent,” argumentuje hejtman. „Skutečnost, že se záměr snížení počtu tříd týká právě chebského a ostrovského gymnázia vychází ze snahy o zajištění proporcionálního rozložení osmiletých gymnázií v jednotlivých okresech, které bude v případě realizace tohoto záměru následující: okres Cheb tři třídy, a to v Chebu, Mariánských Lázních a Aši, okres Sokolov dvě třídy, a to v Sokolově a Chodově, okres Karlovy Vary tři třídy, a to dvě na gymnáziu Karlových Varech a jedna v Ostrově.”

Problémem je podle Josefa Novotného i fakt, že si žáci přestávají vybírat odborné střední školy. Odpovědností kraje podle jeho slov je zabezpečit, aby s cílem zachování kvality poskytovaného vzdělávání byli žáci přijímání do oborů, pro něž mají odpovídající studijní předpoklady. Jak hejtman dodal, důvodem k utlumení tříd jsou také peníze.

Plánovaný krok se ale nelíbí rodičům. „Myslím, že by kraj neměl suplovat naši roli,” řekla Hana Dvořáková z Chebu, která už petici podepsala.

Školu podporují i představitelé města. „Rozhodně se mi to správné nezdá,” odpověděl starosta Pavel Vanoušek na otázku, jaký názor na redukci tříd má. „S představiteli Karlovarského kraje budeme jednat a žádat přehodnocení současného stanoviska.”

Proti záměru kraje se postavil také zástupce ředitele chebského gymnázia Josef Hazi. Podle něj není správné, aby se porovnávaly počty tříd v jinak velkých městech. Jeho celé vyjádření naleznete na straně 10.

Autor: Václava Simeonová

28.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení