Špičkové pracoviště, ve kterém budou lékaři pracovat pod záštitou předních českých odborníků, přijeli do Františkových Lázní představit samotní investoři.

Klinika vznikne v areálu Luisiných lázní, které několik let chátrají. Finančně náročnou rekonstrukci bude hradit investor, ale město se památkově cenného objektu nevzdá.

„Nechceme objekt prodávat, do městské kasy naopak půjdou finance z nájmu pozemků a budovy. Luisiny lázně jsou momentálně velmi zanedbané a už dlouho hledáme investora, který by je dokázal opravit. Jednali jsme o řadě variant, ale tato je zcela jedinečná v tom nejlepším slova smyslu. Nejenže se povede zachránit budovu, ale bude zachován i účel objektu,“ informoval starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Půjde o zařízení nemocničního typu, které nabídne okolo 200 lůžek. Klinika se bude specializovat na rehabilitaci, a tak jejích služeb využijí například pacienti po autonehodách, po totálních endoprotézách, úrazech, mozkových příhodách, ale také ti, kteří mají obecně problém s pohybovým aparátem nebo třeba využívají interní lékařství. Odborníci navíc kladou stále větší důraz na to, že se tělo po operaci mnohem lépe regeneruje, pokud se na ni předem připraví. To znamená, že by se klinika stala vyhledávaným místem i pro ty, kteří teprve na operaci půjdou.

I když jde lékařství skokovými kroky kupředu, je pořád málo moderních a inovativních léčebných zařízení. Aby rehabilitace člověku pomohla, je potřeba ji pacientovi poskytnout co nejdříve.

„Nejvíce je potřebná rehabilitace po cévní mozkové příhodě. Dnešní chirurgie je na velmi špičkové úrovni a lékaři dokážou dnes velmi rychlým způsobem odstranit krevní sraženinu v mozku, ale pokud člověk nezačne hned po takové události trénovat postižené oblasti těla, trvá mu posléze daleko déle, než se může vrátit do běžného života,“ informoval zástupce investora Pavel Minařík. Klinika, která by měla ve Františkových Lázních vzniknout do tří let, by fungovala pro oblast Karlovarského, Ústeckého a Plzeňského kraje.