Třetí stupeň povodňové aktivity, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil v 18:00 například na Labi ve stanicích Vestřev, Les Království, Stanovice a Brod, na Orlici v Týništi, na Chrudimce ve stanici Nemošice, na Doubravě v Pařížově, na Sázavě ve Světlé nad Sázavou, Zruči nad Sázavou, Chlístově a Kácově, na Moravské Dyji v Janově či na Moravě v Moravičanech. Na několika místech byl extrémní stupeň nebezpečí.

Pro velkou část ČR stále platí varování ČHMÚ před vzestupem hladin řek a potoků. Výjimkou je pouze jižní část Jihočeského kraje a severní část Moravskoslezského kraje. V západní části Čech už by se měla situace na řekách stabilizovat. „Naopak vzestupy, nebo kolísaní hladin očekáváme zejména u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,“ uvedli v pondělí dopoledne meteorologové.

O situaci v Mrákotíně na Jihlavsku více zde: 

Přehled aktuální hydrologické situace najdete ZDE.

Mrákotíně na Jihlavsku evakuovali obyvatele domů pod hrází rybníku Řibřid, kterou narušila voda.  Hasiči hráz zpevnili s pomocí téměř 300 tun kamení a kolem jedenácté dopoledne se únik vody podařilo zastavit. Evakuovaní lidé se tak mohli ještě v pondělí vrátit domů.

Hráz prosakuje i u dalšího rybníku v katastru Mrákotína, rybníku Hamerského.

close Mrákotín a okolí ohrožuje narušená hráz rybníka, několik desítek lidí našlo azyl v kulturním domě info Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni zoom_in Mrákotín a okolí ohrožuje narušená hráz rybníka. Několik desítek lidí našlo azyl v kulturním domě

Praha v pondělí rozhodla o uzavření náplavek a zavřela protipovodňová vrata na Čertovce. „Od 13 hodin budou platit pro Pražany a návštěvníky Prahy mimořádná bezpečnostní opatření související se zvýšeným rizikem povodní. Uzavřené budou náplavky a budou aktivované další protipovodňové zábrany,“ informoval primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Otužilci museli kvůli velkému průtoku ve Vltavě zrušit tradiční Memoriál Alfreda Nikodéma, který se měl konat v úterý.

V Děčíně v pondělí odpoledne uzavřeli viadukt v Krokově ulici u Libverdy a postavili stěnu v ulici U Přístavu. Radnice na webu informovala, že městská policie uzavřela Staroměstské nábřeží.

Jaké počasí bude mezi svátky? Čtěte v textu: 

V noci na úterý by podle předpovědi mělo pršet jen ojediněle. V úterý se objeví přeháňky přechodně od severozápadu, a to zejména na horách. K večeru se začne vyjasňovat. Teploty přes den budou stále vysoké, nejvyšší by měly dosáhnout 11 stupňů Celsia.

Problémy v dopravě a domácnosti bez elektřiny 

Počasí působilo problémy také v dopravě, když ještě před polednem byl provoz přerušený na pěti železničních úsecích. V pondělí vpodvečer se však situace v dopravě uklidnila a uzavřeny již zůstávaly pouze dva železniční úseky. Kvůli silnému větru, který na Sněžce dosahoval rychlosti přes 120 kilometrů za hodinu, se dopoledne rovněž nerozjel horní úsek lanovky. 

close Řeka Sázava 25. prosince 2023 kolem poledne - Poříčí nad Sázavou. info Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner zoom_in Řeka Sázava 25. prosince 2023 kolem poledne - Poříčí nad Sázavou

Především kvůli pádům stromů či větví do vedení evidovala společnost ČEZ v noci na pondělí na 12 tisíc domácností bez elektřiny, většinu poruch se však podařilo odstranit a dopoledne tak v Česku zůstávalo asi 3700 odběrných míst bez dodávek proudu. Nejvíce v Pardubickém kraji a Ústeckém kraji.

V pondělí vpodvečer bylo bez elektřiny v Česku 1200 domácností. Nejvíce problémů bylo v Plzeňském kraji, středních Čechách a na Vysočině.