V některých obchodech lze stále zakoupit autolékárničky, které v tomto roce přestanou vyhovovat vyhlášce. Od prvního dne roku 2011 budou muset mít řidiči ve svém automobilu lékárničku, která obsahuje například resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem. Pokud nebudou mít řidiči novou autolékárničku, hrozí jim pokuta od policistů.

„Od příštího roku se výrazně mění složení autolékárničky. V té budou již povinně textové a obrázkové návody na poskytnutí první pomoci při autonehodě, termoizolační fólie či resuscitační maska,“ uvedl farmaceut Jakub Zeman. Ten také vysvětlil, proč si někteří lidé nekupují novou lékárničku. „Starou lékárničku lze doplnit o nové povinné vybavení. Lidé tak ušetří několik stovek korun. Ovšem doporučuji k těmto doplňkům přiložit paragon. Také by si měl každý řidič dát pozor na životnost lékárničky,“ dodal.

Ti, kteří se rozhodli, že si zakoupí lékárničku zcela novou, by si měli dát ovšem pozor. Některé obchody ještě stále nabízí lékárničky, které vyhovují vyhlášce pouze do konce roku 2010. „Najde se mnoho lidí, kteří si tuto lékárničku stále kupují. My je na to upozorňujeme, ale jim to nevadí. Prodávat je chceme do konce tohoto roku, pak již budeme samozřejmě prodávat lékárničky, které budou povinné dle příslušné vyhlášky,“ uvedla Jarmila Kazminová, prodavačka z Karlových Varů.

Lékárny již ovšem nabízí pouze ty autolékárničky, se kterými nebudou mít řidiči v roce 2011 problém. Jejich cena se pohybuje kolem tří set korun. „Od listopadu minulého roku již neprodáváme autolékárničky, které přestanou v letošním roce vyhovovat vyhlášce,“ konstatovala lékárnice Veronika Černá.
Naopak z povinného obsahu lékárničky vypadl například špendlík, který sloužil ke spojení obvazu a náplastí. Negativní názory mají na novou vyhlášku především sami řidiči. „Je to stále dokola. Pořád se mění složení lékárničky. Například si myslím, že je hloupost kupovat si nové nůžky, které jsou jen o pár centimetrů delší. Navíc policisty často zajímá více lékárnička než například stav vozidla,“ uvedl Boleslav Altrichter, motorista z Karlových Varů.
Nová vyhláška by měla zabránit především tomu, aby výrobci autolékárničky doplňovali méně kvalitními výrobky. To také samozřejmě snižuje cenu a hodně výrobců toho využívá. Nyní budou mít například roušky přesně stanovenou délku a šířku. Naopak obvazy již nebudou muset být sterilní, což bylo dříve povinností.

Obsah autolékárničky povinný od 1. ledna 2011:

– Cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm)

– Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm)

– Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1 250 mm)

– Maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdravotnický prostředek

– Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm)

– Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu

– Nůžky se sklonem v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty - délka 15 cm

– Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm

– Leták o postupu při zvládání dopravní nehody