Jedete do Německa? Touto otázkou začíná leták, který rozdávají policisté cizinecké policie. Kartička obsahuje nejdůležitější informace o pravomocích německých policistů. Čeští motoristé totiž dlouho upozorňovali na to, že se jim zdá postup německých policistů při kontrolách za hranicemi nepřiměřený.

Kartička, kterou vytvořilo ministerstvo vnitra, obsahuje užitečné informace o cestě do Německa a Rakouska. Především motoristy totiž překvapí rozdílné předpisy. V Německu se nesmějí převážet nože s čepelí delší než je 12 centimetrů, stejně tak jako zábavná pyrotechnika. V Rakousku zase řidič musí mít ve svém dosahu reflexní vestu. A pokud zde řidič nemá na zaplacení pokuty, rakouský policista má právo zabavit cenné věci či zadržet vozidlo.

Letáky s cennými informacemi na Chebsku rozdávají také policisté cizinecké policie, a to již od konce minulého roku. Motoristy prý často nabízené kartičky mile překvapí.

„Reakce jsou velmi pozitivní,“ uvedla Ilona Vaníčková, mluvčí cizineckých policistů. Podle ní se řidičům líbí, že kartička obsahuje stručné ale jasné informace o předpisech dvou sousedních států. „Někteří motoristé si sami policistům říkají o další karty, které mohou předat svým příbuzným,“ podotkla.

Také Deník s letákem vyrazil do ulic, aby zjistil, jak se občanům příhraničí líbí. Také je mnohé informace překvapily.

„Kartičky, které rozdávají policisté, jsou určitě českým řidičům prospěšné,“ pochvaloval si Roman Kulhavý. „Zarazilo mě, že se nesmí do Německa převážet nůž, který má čepel větší než 12 centimetrů,“ dodal.