Riviéru slavnostně otevřeli na začátku letní sezóny 29. června 1929. Sousední rybník s německým názvem Unterer Schmelzteich sloužil původně potřebám těžby a zpracování rudy. Při stavbě Riviéry dokonce dělníci narazili na středověkou štolu, kde se ztrácela voda. Tu pak zavalili a zabetonovali. Projektantem byl vídeňský stavitel Fritz Epstein a díky obrovské snaze dělníků bylo koupaliště postaveno už za sedm týdnů.

Na Riviéru zůstaly jen vzpomínky
Koupaliště bylo oblíbeným místem pro místní, dojížděli i lidé ze širokého okolí. Takto vzpomínají na někdejší dobu, kdy bazén i břehy byly plné lidí.
Riviéra: Od slávy k chátrání, koupaliště s budovou jako parník je opět na prodejRiviéra: Od slávy k chátrání, koupaliště s budovou jako parník je opět na prodejZdroj: Archiv autora/Deníku„Má poslední vzpomínka na Riviéru mého dětství byla s maminkou - na kolech. Pití s sebou připravila do takové okrové, na povrchu drsné, čutory. Ve větší hloubce si pamatuji na směs bahna a řas. Ten den z vody vynesli utopeného vojáka, což jsem měla dlouho před očima,“ napsala Pavla Plzáková.
„Za mě to bylo jedno z nejkrásnějších koupališť. Akorát nafukovat lehátko pusou nebyla až taková sranda,“ dal vědět Jan Aichler.
„Pro mě obrovská srdcovka, já jsem tam vlastně vyrostl…“ uvedl Jan Martinek.
Zdenka Fischerová doufá v obnovu: „No mám krásné vzpomínky, bydlím přímo na proti. A věřte, je to hrozně vidět, jak to chátrá. Snad se to někdy někomu podaří, aby to zas fungovalo.“
Denis Kočí: „Tam jsem se naučil plavat za pomoci vojáků z Klimentova.“
Arna Krpejšová zavzpomínala: „Často jsme tam jako děti s babičkou chodily. Riviéra měla svojí zajímavou atmosféru, prostě trochu i Francie.“

Mariánské Lázně zahájily lázeňskou sezónu žehnáním pramenů i představením vlajky
Mariánské Lázně zahájily lázeňskou sezónu žehnáním pramenů i představením vlajky

Konkurent sousedního koupaliště

Lázeňští hosté i místní či přespolní si oblíbili Riviéru, které zdatně konkurovala staršímu koupališti u Křemenného mlýna, tak i v roce 1932 zprovozněnému koupališti u rybníka Lido. K vybavení Riviéry patřila obří skluzavka a vlajka vyvěšená na věži všem ohlašovala, že areál je připraven přivítat návštěvníky. Byl zde založen i první Mariánskolázeňský klub vodních sportů, předchůdce pozdějšího Mariánskolázeňského spolku plavců a vodních sportů.

Rekreanti z Buzuluku Komárov u Hořovic

Do roku 1989 sloužilo koupaliště jako rekreační středisko státního podniku Buzuluk Komárov u Hořovic. V létě k Riviéře dočasně vedla i autobusová doprava z Mariánských Lázní. Po roce 1989 došlo na privatizaci a areál vystřídal mnoho majitelů s neúspěšnými záměry. Jeden z nich dokonce použil koupaliště jako zástavu pro čerpání úvěrů. Areál pak postupně pustnul, byl rozkrádán a pomalu se ztrácela naděje na jeho obnovu.

Jak šel čas aneb Proměny areálu

Zdroj: Mapy.cz

V roce 2001 koupaliště získala v dražbě Velká Hleďsebe, nádrže se zaplnily vodou a připraven byl i plán obnovy. Zdevastovaný areál se ale obnovit nepodařilo. Po letech se ho obec zbavila a koupaliště se stalo opět majetkem soukromníků.

Upolínová louka u Pramenů opět žlutě rozkvetla, památka nabízí vzácnou květenu
Upolínová louka u Pramenů opět žlutě rozkvetla, památka nabízí vzácnou květenu

V roce 2012 nový majitel postavil zmiňovanou budovu ve tvaru parníku. Jenže po dvou letech zemřel a Riviéra se tak zase obnovy nedočkala.

V současné době je Riviéra k nepoznání od doby své někdejší slávy. Bazén je částečně zasypán sutí, rostou tam náletové dřeviny i tráva. Objekty se stávají terčem útoku vandalů, zvědavců i bezdomovců. Riviéru ale možná čekají velké změny. Je totiž v nabídce realitní kanceláře za celkovou částku 39 milionů 900 tisíc korun. Vlastníkem zapsaným v katastru nemovitostí je společnost se sídlem v Pardubicích.