Srpen

Výbuch v Aši: Muž odpálil policejní auto přímo před služebnou

Na policejní auto zaútočil v Aši přímo před služebnou ve čtvrtek 3. srpna 40letý muž. Pod kapotu mu vložil podomácku vyrobenou výbušninu a utekl. Auto, které začalo hořet, se podařilo rychle uhasit. Podezřelého policie vzápětí dopadla. „Po několika málo vteřinách nastala detonace. Výbuch poškodil kapotu služebního vozidla, motorovou část, čelní sklo a palubní desku. K vozidlu byli po výbuchu okamžitě přivoláni hasiči, kteří po svém rychlém příjezdu zabránili vzniku požáru služebního automobilu,“ sdělil za Policii ČR Jakub Kopřiva. Naštěstí při této události nedošlo k žádnému zranění. Policisté se případem začali okamžitě zabývat a zhruba za hodinu od výbuchu čtyřicetiletého muže zadrželi. Ten poté policistům uvedl, že jedním z důvodů, proč poškodil služební vozidlo, jsou osobní problémy, které v současné době řeší. Chebští kriminalisté ještě tentýž den zahájili trestní stíhání čtyřicetiletého muže, kterého obvinili ze spáchání zločinů obecného ohrožení a násilí. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Motoristé musejí v Aši počítat s omezením, začala modernizace průtahu městem

Celkem za 136,2 milionu korun se zmodernizuje silniční průtah městem Aš. Práce na tříkilometrovém úseku na silnici II/217 od křižovatky se silnicí III/21317 ve směru na Nebesa až po křižovatku s ulicí Okružní potrvají dvě stavební sezóny a už začaly. Stavbu dělá sdružení firem Swietelsky stavební s.r.o. a Algon, a. s. „Modernizace průtahu přinese úlevu nejen řidičům ale i chodcům. Kromě stavebních prací přímo na komunikaci totiž vzniknou také nová místa pro přecházení a přechody pro chodce. Nepochybně tak dojde ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu ve městě. Ačkoliv s sebou stavební úpravy přinesou jistá omezení, věřím, že výsledek bude stát za dočasné nepohodlí,“ uvedl krajský zastupitel s gescí v oblasti dopravy a silničního hospodářství Jan Bureš.

Požár na karlovarském letišti zavinila kuna. Přehryzala kabely

Malá, hbitá a vychytralá, navíc s extrémním apetitem. To je kuna, která dokáže napáchat škody všude, kde se zrovna zabydlí. Své zkušenosti s tímto zvířátkem mají už i na karlovarském mezinárodním letišti, Požár, který tam v lednu likvidovali, zavinila právě kuna. Této chundelaté potvůrce tam zachutnaly topné kabely ve svodech dešťové vody nad vstupem do terminálu a oheň dokonal dílo kuního řádění. "Na letišti se stále pracuje na odstranění následků požáru, který propukl na konci měsíce ledna letošního roku. Příčinou bylo zřejmě porušení kabelové izolace kunou. Část sanace škod je již hotova, další budou provedeny v následujícím období," uvedla Jitka Čmoková, mluvčí krajského úřadu. Dodala, že letiště je proti takovýmto událostem pojištěno, proto opravy probíhají v koordinaci s pojišťovnou. "Zatím byla realizována první etapa oprav, konkrétně tedy výměna poškozené tepelné izolace a provedení izolace proti vodě a vnějšího pláště budovy ze speciálních plechů systému KalZip. Náklady této etapy, jejichž velká část již byla uhrazena plněním od pojišťovny, dosáhly výše 1,76 milionu korun. Nyní se připravuje druhá etapa, která zahrnuje opravu vstupního oblouku a poškozené elektroinstalace. Počítá se s náklady ve výši 1,05 milionu korun, z čehož 120 tisíc připadá na opravu elektroinstalací," doplnila mluvčí.

Hořela skládka u Vřesové na Sokolovsku, kouř byl vidět z velké dálky

Požár komunálního odpadu na skládce u Vřesové na Sokolovsku likvidují hasiči, vyhlášený je II. stupeň poplachu. Kouř z požáru je viditelný na velkou vzdálenost. "Na místo je povolána jednotka z laboratoře ve Třemošné na Plzeňsku kvůli měření zplodin ve vzduchu v okolí," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Bouřka s deštěm porážela stromy a vytopila část Karlových Varů

Silné bouřky spojené s prudkým deštěm řádí nad Karlovarským krajem. "Aktuálně zasahujeme u 18 událostí. Jedná se o popadané stromy a zatopené prostory. Nejvíc práce je v Karlových Varech, zatopená je část města, Stará louka, Nová louka a Divadelní náměstí," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Podobná situace je i na dalších místech. Bouřky už se objevily také na Šumavě.

V Tisové hoří skládka pražců. Byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu

Zvláštní stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v pozdních pátečních večerních hodinách v Tisové na Sokolovsku. Na místě bylo před 22. hodinou 16 jednotek. Podle mluvčího hasičů Karlovarského kraje Martina Kasala došlo ke vzplanutí skládky pražců. Velitel zásahu požádal kvůli extrémní situaci o pomoc jednotky z Ústeckého a Plzeňského kraje. „Jedná se o velký rozsah. Požár je viditelný z velké dálky, stejně tak vysoký sloupec kouře. Informovali jsme všechny starosty okolních obcí. Doporučujeme lidem, aby nevětrali. Na místo jedou chemici, kteří budou měřit zplodiny ve vzduchu,“ informuje mluvčí.

V Karlovarském kraji by mohla vzniknout polytechnická vysoká škola

Karlovarský kraj se má stát druhým místem v České republice, kde by mohla vzniknout polytechnická vysoká škola. Její založení bylo jedním z témat konference o budoucnosti duálního vzdělávání, kterou v karlovarských Císařských lázních uspořádala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) společně s Karlovarským krajem. Ministr školství Mikuláš Bek, prezident Hospodářské komory (HK) ČR Zdeněk Zajíček a hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek tam podepsali memorandum o spolupráci na pilotním projektu, který by mohl vyústit v založení vysoké školy typu polytechnika v regionu.