Média v posledních dnech upozorňují na silné ročníky budoucích prvňáčků. Krizové scénáře mluví dokonce také o možnosti, že pro ně nebude ve třídách místo. Rodiče předškoláků z Chebska se ale bát nemusejí.

„Nový školní rok v našich sedmi zařízeních začínalo 425 prvňáčků, kolik jich bude letos, nevíme,“ sdělila mluvčí chebské radnice Martina Kuželová s tím, že se v Chebu zápisy uskuteční 4. a 5. února. „Myslíme si ale, že půjde zhruba o stejný počet.“ Vysvětlila, že dochází například k přesunům vietnamských rodin, nástupům dětí s ročním odkladem školní docházky, ale stejně tak se objeví i několik nových žádostí o odklad. „Každopádně v přesných počtech nováčků na školách bychom měli mít jasno nejdéle do konce května.“ Jasné ale je, že v Chebu podle jejích slov rozhodně nehrozí, že by případně neměli prostory.

Potíže by neměly nastat ani na Ašsku. „Podle výběru z matriky by k letošnímu zápisu do prvních tříd základních škol mělo přijít 125 dětí narozených v Aši,“ řekl mluvčí ašského městského úřadu Milan Vrbata. „Některé z nich dostanou odklad školní docházky, k zápisu ale přijdou děti po loňském odkladu školní docházky a děti z přilehlých obcí, se kterými má město Aš podepsané smlouvy o zajišťování školní docházky.“ Město je zřizovatelem tří základních škol, které podle Milana Vrbaty disponují dostatečnou kapacitou pro přijímání dětí. „Každá z nich může otevřít dvě první třídy, což představuje místo pro 180 dětí,“ dodal mluvčí. Nepředpokládají, že by se tedy v Aši vyskytnul problém se zajištěním místa pro dítě v první třídě.

Někteří rodiče mají strach, zda budou mít šanci umístit ratolest dál od bydliště. „Nebydlíme v Chebu, ale oba s manželem zde pracujeme. Bylo by tedy lepší dát dcerku do školy do Chebu,“ vysvětlovala maminka Radka Schmiedová.

Martina Kuželová ještě vysvětlila, že děti mají podle spádových oblastí ve 'své' škole skutečně přednost. „Tamní ředitel je ze zákona zapsat musí,“ potvrdila mluvčí. „Šanci ale mají i ostatní děti, uspokojena nakonec bývá většina žadatelů,“ dodala.