VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiny mohou využít ranou péči, novou službu v kraji

Cheb -Narození zdravotně postiženého dítěte někdy ovlivní samotné vztahy v rodině.

22.9.2011
SDÍLEJ:

RANÁ PÉČE je nová služba rodinám se zdravotně postiženými dětmi. Jejím vedoucím je Vladimír Paleček, který nabízí bezplatné konzultace.Foto: Deník/ Nataša V. Šmatová

Když se do rodiny narodí zdravotně postižené dítě, začnou rodiče přemýšlet, jak si co nejlépe poradit s jeho výchovou. Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb nabízí od začátku letošního června novou službu rodinám, které se rozhodnou vzít situaci pevně do vlastních rukou. Raná péče (RP), jak zní název této služby, má za úkol pomáhat těmto obětavým rodičům.

RP se jako terénní služba poskytuje v domácím prostředí rodiny, které umožňuje malým dětem pocit klidu a bezpečí.

Jejím vedoucím je Vladimír Paleček. „Raná péče je v podstatě včasná péče,” vysvětlil. „Je pro děti, které se narodí předčasně nebo nějak zdravotně handicapované. Rodinám nabízíme pomoc hlavně při výchově, když si rodič neví rady. Můžeme sestavit individuální plán péče o dítě i trávení volného času, poradíme hračky, které budou rozjíjet osobnost dítěte. To vše na základě osobní návštěvy,” řekl.

Pracovník RP je poté rodičům k dispozici i na telefonické konzultace. Radí i v přístupu ostatních příbuzných k dítěti, pomáhá zapojit dítě do kolektivu, někdy pomáhá řešit i samotné vztahy mezi rodinnými příslušníky, protože se často stává, že se hledá viník postižení dítěte a celá situace má velký dopad vůbec na soudržnost rodiny. „Rodina musí nabýt přesvědčení, že každá situace je zvládnutelná,” uvedl Paleček.

Raná péče je poskytována zdarma a v rozsahu, o který má rodina zájem. Pracovník Vladimír Paleček ji poskytuje po celém Karlovarském kraji.
Bližší informace o Rané péči Cheb jsou přístupné v Registru poskytovatelů sociálních služeb, zveřejněných na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Sám Vladimír Paleček pracoval devět let se seniory, poté s mentálně postiženými mladými lidmi, nyní studuje speciální pedagogiku. Má za sebou řadu odobrných kurzů.
„K nám se dostal letáček o PR až později, což je škoda. I my můžeme propagovat tuto novou a potřebnou službu,” poznamenala Jaroslava Buchnerová z Chráněných dílen Joker Cheb.

Autor: Nataša Šmatová

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení