„Třikrát založený, dvakrát vyšší mocí zrušený, jeden z nejstarších klubů v Čechách letos oslavuje 30. narozeniny. S krásným darem ve formě splněného snu, a to předat městu důstojnou sochu zakladatele města, odpovídající jeho přínosu a velikosti, českého krále a římského císaře, Karla IV. Tato jezdecká socha zkrášlila nejen město a lázeňské území, ale přispěla rovněž ke startu revitalizace území lázeňského korza od Vřídelní kolonády po Císařské lázně,” řekl za Rotary Klub Karlovy Vary a realizační tým JSKIV František Piškanin.

Moderní sochu Karla IV. karlovarští rotariáni odhalili dne 7. května u příležitosti 665. zahájení lázeňské sezóny. „Plníme slib, daný našim příznivcům, kteří přispěli radou, činy a finančními prostředky a jenž naši myšlenku a projekt velkoryse podpořili, a také zveřejňujeme jejich jména, která jsou vygravírovaná na tabulkách a stávají se integrovanou součástí tohoto mimořádného výtvarného díla,” uvedl rotarián a člen realizačního týmu JSKIV Ivan Thýn. Doplnil, že uvnitř betonového soklu se nalézá také schránka, do které byla uložena jména všech dárců, kteří na projekt přispěli.

Jezdecký klub ve Staré Roli funguje už šedesát let.
Jezdecký klub a s ním i kandidátka do Senátu dostaly výpověď. Audit mluví pro ně

Projekt “Karel” žil s karlovarskými rotariány dlouhých sedm let. „Ve vedení klubu vystřídal stejný počet prezidentů. Vidina nového pomníku klub formovala a také do něho přivedla několik mladých členů s novými nápady a pracovním potenciálem,“ informovala PR manažerka projektu Dominika Bártová s tím, že na podporu veřejné sbírky zorganizoval realizační tým JSKIV několik výstav ve spolupráci s Galerií umění Karlovy Vary. „Dále se organizovaly různé kulturní události pod záštitou Infocentra města Karlovy Vary, golfové turnaje, sochařské instalace, ale také se dražila výtvarná díla od karlovarských umělců v rámci Plesu pro sochu s názvem Vary Karlovi,“ sdělila Dominika Bártová.

Podle slov autora uměleckého díla Michala Gabriela socha reprezentuje umění současného století. „Je a bude trvalou památkou pokory a úcty, se kterou k velkému panovníkovi vzhlíží naše generace a zároveň je vzpomínkou na slavnou minulost, zhmotnělou v současném materiálu pomocí technologie budoucnosti,” řekl autor uměleckého díla Michal Gabriel.

Vlastní sochu vyrobila trutnovská firma Kasper Kovo. „Socha je z nerezového plechu o síle 10 mm, přičemž nerezový sokl s průhledem Svatováclavské koruny je složen z 280 lamel. Spolu s jezdeckým monumentem jsou jednotlivé lamely do potřebného tvaru vyřezány plazmovou technologií a do celku vrstveny navařováním,“ dodala Dominika Bártová.

Slavnostní setkání karlovarských rotariánů bylo zakončeno “Intercity meetingem” v Grandhotelu Pupp k 30. výročí založení karlovarského klubu za přítomnosti spřátelených Rotary klubů z Česka, ale i Německa.