VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozestavěný kulturní dům šel po dvaceti letech k zemi

Lipová - Megalomanská stavba v Lipové, která nenašla využití, je po letech srovnaná se zemí. Lidé se mohou těšit na nový park.

10.9.2009
SDÍLEJ:

Bourání kulturního domu v Lipové. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Více než dvacet let si museli počkat občané Lipové na důstojné centrum obce. To právě roste na místě nikdy nedokončeného kulturního domu, který se začal stavět ještě před rokem 1989. Od začátku tohoto týdne pracuje v Lipové těžká technika.


„Čekali jsme pouze na podepsání smlouvy na dotaci, kterou obec získala z Regionálního operačního programu Severozápad,“ vysvětlil starosta Lipové Petr Klír. „Konkurence zde byla velká. V NUTS Severozápad se sešlo 77 žádostí o dotaci v oblasti fyzické infrastruktury na celkovou částku 1,6 miliardy korun. Rozdělovalo se ale pouze 157 milionů.“


Místo megalomanské stavby se místní obyvatelé mohou těšit na nové centrum obce. Kromě parku s lavičkami a novou zelení by se měla přistavět parkovací místa u panelového domu a společenského domu.


„Máme v plánu také vytvořit zastřešenou i nezastřešenou terasu pro posezení a v neposlední řadě pódium s vlastním osvětlením,“ vysvětlil starosta.
Z projektu mají místní obyvatelé radost.


„Pokud to tady bude opravdu vypadat tak, jak slibují projekty, bude to opravdu skvělé,“ řekl Roman Krejčí z Lipové. „Doufám, že se sem vrátí různé kulturní akce.“ Místní zavzpomínal také na to, že se v Lipové dříve konaly vyhlášené poutě. „Bohužel se děly právě na místě, kde stál kulturní dům. Když ho začali stavět, poutě nebylo kde pořádat.“


Dlouholetí občané obce často kritizovali, že se dům začal stavět, aniž by se vedení poradilo s obyvateli. Pro mnoho lidí pak nebylo ani velkým překvapením, když na dokončení velikášského projektu nebyly uvolněny další finance. Asi dvacet let se na kulturní dům ani nesáhlo. Zachránit ho chtěli ještě investoři. Ti přišli s nápadem použít chátrající objekt při stavbě rodinných domů, které měly vyrůst přímo na základové desce kulturního domu a měly by společné některé obvodové zdi. Nápad ale nevyšel kvůli velkým nákladům, které by bylo na stavbu třeba.


Dohromady přijde revitalizace centra obce Lipová na 16 250 000 korun, přičemž dotace na akci činí 14 360 875 korun.


A co se teď v obci bude dít? Až bude stavba úplně zbouraná, musí se materiál rozdrtit. „Drť se použije na zasypání sklepů a dorovnání terénu,“ popisoval Petr Klír. „Pak už nic nebrání tomu, aby se začala připravovat místa na veřejné osvětlení a provádět další stavební práce.“ S parkovými úpravami by se mělo začít v roce 2010,“ popisoval.


Kompletně by měla stavba být ukončena a zkolaudována do 30. září 2010.

Autor: Václava Simeonová

10.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Chebu mají stále, co nabídnout.
6

Největší vánoční trhy v kraji stále mají co nabídnout, zajímavý program

JEDNÍM z česko- německých projektů je také obnovení tratě  z Aše do Selbu.

Týdny přátelství budou ve znamení festivalů

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Varský sbor zpíval dárcům krve

Karlovy Vary - Dárci krve měli odběry veselejší. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT