Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodnutí kraje zkomplikovalo život matce šestnáctileté slečny

Cheb, Aš – Na svém vlastním příkladu chce Chebanka Jitka Astalošová ukázat, jaký má rozhodnutí úřadů dopad na život obyčejného člověka. Najednou musela hledat pomoc pro svou šestnáctiletou mentálně postiženou dceru Míšu

15.4.2011
SDÍLEJ:

ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI Mája slouží jako týdenní i denní stacionář pro handicapované malé klienty. Foto: Deník: Nataša Šmatová

„Chtěla bych ukázat, jak necitlivé rozhodnutí o zrušení Dětského domova v Aši zasáhlo do mého života,“ začala.
„Před osmi lety jsem se dostala do těžké životní situace. Jsem na invalidním vozíku a péče o mou těžce mentálně postiženou dceru se pro mě stala obtížnou,“ řekla. Sice jí pomáhají rodiče, ale jak řekla Jitka Astalošová, i pro ně by bylo celotýdenní pečování o Míšu náročné.

„MUDr. Miroslav Rákos (bývalý ředitel domova – pozn. redakce) mi nabídl pomoc. Tři a půl dne bude Míša v jejich péči a tři a půl dne bude doma. Tehdy tam měli pět takových dětí,“ pokračovala Astalošová ve vyprávění.

„Vše perfektně fungovalo do října minulého roku, kdy péče o mentálně postižené děti přešla pod ÚSP Hazlov. 27. prosince jsem poštou dostala formuláře, které jsem měla vyplnit a zaslat do 31. prosince zpět.

Protože jsem jim nerozuměla, obrátila jsem se na jejich sociální pracovnici. Ta mi sdělila, že musím dceru umístit trvale v jejich zařízení a domů může maximálně 100 dní v roce na propustku. To mě šokovalo. Když jsem řekla, že to je pro mě nepřijatelné, řekla, ať ji umístím jinam a dodala, že kdyby to tak dělali všichni, mohla by to tam zavřít. V době, kdy se neustále mluví o prioritě domácí péče, mě to zarazilo,“ nechápala Astalošová.

V domácím řádu Ústavu sociální péče Pata Hazlov je skutečně stanoveno, že pokud má někdo možnost brát si klienta domů častěji, než je zmíněných sto dnů, pak je lepší, aby měl domácí péči, což je pochopitelně pro handicapovaného vhodnější. Někdy to ale není tak jednoduché, jako právě v případě Astalošových.

„Naštěstí vše jsme vyřešili díky ochotě paní Sedlákové z Máji (Domov pro osoby se zdravotním postižením, týdenní a denní stacionář Mája Cheb – pozn. redakce). Míša je spokojená a já vidím, že vše je jen v lidech,“ uzavřela Astalošová.
„Ta chvála mě opravdu moc těší,“ překvapeně řekla ředitelka Máji Vladimíra Sedláková.

Autor: Nataša Šmatová

15.4.2011
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení