Město v participativním rozpočtu v prvním roce vymezilo půl milionu korun. Do hlasování se sešlo pět návrhů na projekty, které by bylo možné z participativního rozpočtu realizovat. „Nejvíce hlasů získal návrh Malovaná hřiště,“ informovala Denisa Wacková, koordinátorka komunitního plánování mariánskolázeňské radnice. Malované hřiště by mělo být na cestě k přírodnímu parku Prelát. Projekt podle navrhovatelů přispěje k rozvoji fantazie a podpoře pohybu. V další kategorii, do sto tisíc korun, uspěly dokonce dva návrhy. „Jde o veřejný gril a ohniště,“ uvedla Denisa Wacková. Navrhovatelé původně plánovali umístění vedle Mlékárenského rybníku. Poloha se ale příliš nelíbila odboru majetku, který následně navrhl umístění pod tenisovými kurty. Dalším projektem, který se bude v rámci participativního rozpočtu realizovat, je osvětlení kašny v parku u nemocnice.

„Posledním projektem, který se hlasujícím zalíbil, je projekt psího hřiště,“ přiblížila výsledky hlasování koordinátorka. Myšlenkou je vybudování psího hřiště s agility překážkami a s lavičkami pro majitele psů. Mělo by být umístěno v parku u úšovické školy v místech bývalé malé zoologické zahrady. Do rozpočtu se nevešel návrh knihobudek. „Nicméně se nám zalíbil natolik, že řešíme jeho alternativu,“ řekla Denisa Wacková. Je tedy možné, že se Mariánskolázeňští knihobudek v budoucnu také dočkají, jen to nebude z participativního rozpočtu.

„Já jsem se hlasování zúčastnila,“ řekla jedna z mariánskolázeňských občanek. „Bohužel se mi nejvíce líbil právě ten projekt, který neuspěl. Knihobudky se mi totiž líbily ze všeho nejvíc. Co mě ale mrzí víc než to, že se knihobudky do realizovaných projektů nevešly, je skutečnost, že hlasování se zúčastnily necelé tři stovky lidí. A nejhorší je pro mě ten fakt, že nehlasovali hlavně ti, kteří neustále nadávají. A přitom když mohou něco ovlivnit, neudělají to,“ dodala.