Televizní reportáž o praktikách ve věznici v Kynšperku, kdy se poukazovalo na korupci, a jeden z odsouzených měl dokonce v přímém přenosu telefonovat s redaktorem, vyvolala vlnu otázek směřujících k poměrům v českých nápravných zařízeních. Podařilo se nám kontaktovat bývalého příslušníka vězeňské služby z Chebska, který v Kynšperku působil více než deset let a už skoro dvanáct měsíců pracuje jinde. (Jeho jméno je redakci známo a ze zřejmých důvodů ho neuvádíme).

Můžete vyvrátit tvrzení vězně, jenž telefonoval s reportérem, že si lze za peníze pobyt za mřížemi v Kynšperku notně zpříjemnit?
Nemohu! Peníze se tam opravdu točí. Podle odhadů se tam loni ´obchodovalo´ z černých peněz se sumou dohromady okolo půl milionu korun. Tedy z financí, které nebyly na oficiálních kontech ´muklů´.

Za kolik korun se třeba dá sehnat průměrný funkční mobil s kartou?
To nevím přesně, ale asi tak za deset tisíc korun.

Zakázané mobily, ale třeba i drogy, tedy pomáhají dostat do objektu nápravného zařízení zaměstnanci věznice?
Podle mne spíš ne! Ale existují jiné cesty jak kontraband do věznice dostat.

Jiné cesty…
Drogy se třeba mohou přinést při návštěvách. Mnohdy přicházejí rodiny i s miminky v zavinovačkách. Další velkou možností je přes plot. Zabezpečení areálu je perfektní, ale jsou zde bohužel průhledné ploty z pletiva. Komplicové odsouzených přes ně prohazují různé balíčky, vědí kam dopadnou a ´muklové´ si je při vycházkách po aerálu dokáží vyzvednout.

Prý se v Kynšperku vězni běžně oddávají alkoholu?
Ano. Ale pijí většinou vlastní produkty, takzvanou kvásku. Ta zraje obvykle v lahvích od okurek tak týden až čtrnáct dní. Vyrábí se například z chleba, z cukru, z ovoce a z rýže.

Jak je vůbec možné výrobu alkoholu ukrýt před zaměstnanci?
Zjednodušeně – odsouzení mají náskok. Je to totiž hlavně o volném čase. Běžní strážní a ostatní zaměstnanci bývají často zavaleni papírováním okolo nejrůznější agendy a vězni tak vlastně dostávají větší prostor pro nekalé aktivity. ´Muklové´ umějí vymyslet ty nejneobvyklejší skrýše. Ve výkonu trestu totiž samozřejmě nejsou jen samí primitivové. Ubytovaní jsou tam na celách, tak po deseti až dvaceti, a je to tak trochu jako internát. A třeba vězeňská kuchyně a jídelna je opravdu velká.

Když jsme u té kuchyně, jak si tam odsouzení jedí?
Já tomu vždycky pro sebe říkal výkrmna prasat. I podle zkušených recidivistů se tam vaří skoro nejlépe z ostatních věznic v republice a mohu potvrdit, že takové dávky stravy si nemůže v České republice dovolit většina důchodců.

Když už mluvíme tak otevřeně, častokrát slýcháváme o homosexuálních praktikách za mřížemi. Jak je tomu v Kynšperku?
Ve výkonu trestu se těmto praktikám opravdu někteří oddávají. Buď kvůli určitému prospěchu, někdy také z donucení, a samozřejmě ve vězení jsou také opravdoví homosexuálové. Pokud se dva takoví do sebe zahledí, je jejich románek nepřehlédnutelný. Obrovskou nevýhodu mají takzvané ´pampelišky´. To jsou odsouzení třeba za znásilnění dětí. Ti si tam vytrpí své. Za mřížemi totiž jsou i otcové od rodin a jejich delikt jim prostě po svém ´dávají sežrat´.