Beze změn včera schválili krajští zastupitelé rozpočet. Celkové výdaje kraje na příští rok budou zhruba 5,7 miliardy korun, protože je v nich zahrnuto také předfinancování některých projektů.

„Domnívám se, že je rozpočet postaven velmi kvalitně a podle našich možností. Výhodou je, že nedochází k zadlužování kraje,“ konstatoval Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje.

Jeho slova potvrdil také Martin Havel, náměstek hejtmana.

„V oblasti nutných výdajů budeme hospodařit s mírně přebytkovým rozpočtem. Objem nutných výdajů činí 3,87 miliardy korun, zatímco očekávané příjmy tvoří 3,93 miliardy. Také máme úvěr 300 milionů korun, který byl uzavřen bývalou krajskou vládou a není dosud čerpán. Je určen na stavbu pavilonu akutní medicíny a centrálního vstupu Karlovarské krajské nemocnice. Při jeho tvorbě jsme se snažili nevytvářet zbytečné a neuvážené dluhy,“ doplnil náměstek hejtmana Martin Havel.

Jedinou stranou, která měla větší výhrady k rozpočtu, byla ODS. „Rozpočet bychom podpořili, ovšem snížili bychom finance do zdravotnictví zhruba o 25 milionů korun a ty vložili do dopravy,“ navrhl Radomil Gold (ODS).

Postřehy k rozpočtu měl i jeho stranický kolega Josef Pavel.

„Mně nejvíce vadí poplatky ve zdravotnictví. Mělo k nim výhrady i Ministerstvo vnitra. Několikrát jsme upozorňovali na to, že je to v nesouladu se zákonem. Proplácení poplatků vnímám jako populismus a falešnou solidaritu,“ konstatoval Pavel.

„Myslím, že peníze, které kraj takto proplácí, by se daly využít daleko lépe, například k nákupu zdravotnických přístrojů, které by sloužily všem. Takto na ně bohužel peníze nebudou,“ dodal zastupitel Pavel.

„Dále bych skutečně vložil více financí do údržby a oprav silnic. Doufám, že to nedopadne tak, že se zase po silnicích nebude dát jezdit,“ uzavřel Pavel.