Ač má jen půl milimetru, mají z něj strach i dospělí včelaři. Řeč je o parazitu Varroa destructor, který nejen v Karlovarském kraji oslabuje a ničí včelstva. Právě kvůli němu krajská veterinární správa zavedla mimořádná veterinární opatření.

„Parazit Varroa destructor, který způsobuje nemoc varroázu včel, je přibližně půl milimetru velký parazit, který se množí na larvách včel," řekla Mária Slepičková, ředitelka Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj. „Ten oslabuje včelstva tím, že poškozuje larvy a z nich se líhnou postižené včely, které mají nejčastěji problém s křídly, a nejsou tak schopné létat a poté umírají. Čím slabší je včelstvo, tím je i náchylnější k dalším nemocem," dodala.

Proti varroáze bojují včelaři dvěma způsoby. Preventivně a léčebně. Včelařský kalendář začíná totiž na podzim, kdy ve včelstvech ničí škůdce vykuřováním nebo párou, poté se sleduje spád parazitů. Jejich počet hodně napoví o zamoření včelstev. V lednu se sbírá zimní měl (spodek úlů), který se posílá na vyšetření. Pokud v něm budou více než tři roztoči, tak se musí udělat jarní ošetření.

„V produkčním období lze v úlu aplikovat pouze kyselinu mravenčí, která postupně vyprchá a med jí není negativně ovlivněn. Po ukončení medové snůšky se aplikuje léčivo Gabon," upřesnila Slepičková.

Jelikož je napadeno mnoho včelstev v Karlovarském kraji, budou muset včelaři všude použít gabonové pásky. Podle údajů z krajské veterinární správy je v okrese Cheb zasaženo 25 procent včelstev, ve kterých se nacházeli více než tři roztoči. V okrese Sokolov škůdce napadl 32 procent včelstev a okres Karlovy Vary má nákazu ve 23 procentech včelstev.
Na přelomu let 2007 a 2008 napáchala nemoc škodu přibližně za sto milionů korun.

„U nás jsem nemoc zatím nezaznamenal. Je hrozné, že tak malý tvor napáchá takové škody. Každopádně se nevzdáváme a budeme proti němu bojovat až do posledních sil," řekl včelař Michal Ševčík.