Turisté v roce 2011 střed města Chebu nepoznají! Za tři roky by již měla být u konce poslední ze tří fází rekonstrukce pěší zóny. Na tento krok obyvatelé Chebu čekají již dlouhých osm let. V roce 2000 její obnovu schválili zastupitelé. S pracemi se začne již příští rok na jaře.
„O pěší zónu se pokoušíme již minimálně osm let,“ uvedl chebský starosta Jan Svoboda. „Je to jeden z našich posledních velkých dluhů občanům. Už jednou jsme dotaci téměř dostali, ale bohužel jsme nesplňovali některá kritéria, jako například vznik nových pracovních míst.“
Ač zpráva mnohé Chebany potěšila, někteří obyvatelé mají k obnově výtky. „Peníze se zase budou cpát do středu města,“ řekl sedmačtyřicetiletý Jaroslav Staněk. „Cheb ale přece není jen náměstí nebo pěší zóna,“ divil se.
Představitelé Chebu věc ale uvedli na pravou míru. Velká finanční podpora totiž přijde z Evropské unie.
„V rozpočtovém výhledu jsme počítali s 85 miliony korunami z vlastních prostředků,“ uvedl místostarosta Miroslav Plevný. „Takže je naopak můžeme použít na jiné rozvojové aktivity, například na zvelebení okrajových částí města. Finance by mohly posloužit na řešení problémů třeba v Podhradě či na parkování na sídlišti Skalka a podobně,“ vysvětlil místostarosta Plevný.
A finanční injekce z unie nebude zanedbatelná. „S projektem rekonstrukce pěší zóny usilovalo naše město o dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) NUTS II Severozápad,“ informovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Po jednání monitorovacího výboru již víme, že můžeme s podstatnou finanční podporou z Evropské unie počítat, a to ve výši 116,7 milionů korun. Projektu tedy nehrozí skromnější verze, na kterou jsme byli připraveni v případě zahájení stavby z čistě vlastních prostředků.“
Co nového Chebany tedy čeká? Měnit se bude například povrch za kvalitní žulový materiál a zóna se také třeba znatelně zazelená. Nyní se začne s přípravou zadávacích podmínek na dodavatele stavby a soutěže o návrh uměleckého díla, které by mělo spočinout u hranice pěší zóny s náměstím. Umělecky také bude ztvárněna osa - podélná linka celou pěší zónou, která měla podle původních představ architektů nést jména všech obyvatel Chebu roku 2000. Podle nových úvah se jednotící pás pěší zóny nejspíš promění v časovou osu - přehled významných dat vztahujících se k historii a současnosti Chebu.
„Zdá se nám to jako vhodné řešení i proto, že v roce ukončení rekonstrukce bude Cheb slavit 950 let,“ upřesnil místostarosta Michal Pospíšil a dodal: „Nemohu si nedovolit především ocenit práci odboru pro dotační politiku a rozvoj. Jeho pracovníci dokázali žádost o dotaci z ROP připravit velmi rychle. Projekt se musel aktualizovat a přizpůsobit novým normám.“Rekonstrukce se netýká pouze pěší zóny, ale také některých souvisejících křižovatek.
„Pěší zónu definuje třída Svobody, která spojuje náměstí Krále Jiřího z Poděbrad s nádražím,“ upřesnila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Úsek určený pro rekonstrukci je rozdělený křižující Májovou ulicí na dvě části - po Evropskou ulici a po náměstí.“ Součástí projektové dokumentace z dílny Ateliéru 69 je rovněž obnova zmíněných souvisejících křižovatek. Obyvatelé Chebu by se nové pěší zóny mohli dočkat v létě roku 2011. „První úsek má být hotov do srpna příštího roku a druhý do června 2010,“ sdělila mluvčí. „Na křižovatkách by se pak mělo pracovat od července 2010 do června 2011.“ A dodala, že dlouho připravovaná rekonstrukce páteřní ulice města, důležitá z technického, bezpečnostního i estetického hlediska, zvýší možnosti pro bezbariérový pohyb po městě a také celkově atraktivitu města. Obnova si vyžádá 141,5 milionu korun. „Předpokládaný podíl dotace činí 127 milionů korun,“ vysvětlila Kuželová. Z Evropské unie by mělo putovat 116,7 milionů korun, zbytek od státu. Město Cheb se na rekonstrukci bude podílet 14,5 miliony korun. Na zpracování žádosti o dotaci se podílela společnost Asistenční centrum.
Jako návazný projekt město připravuje také úpravu tržnice na konci ulic Valdštějnova a Komenského.