Jednou z prodejkyň, které se objevily na chebském Muzejním adventu, byla i Lenka Kremová z Chebu. Představila se jako autorka šperků, ozdob a doplňků z drátků a korálků, plete z pedigu, nevyhýbá se ani dalším materiálům. Prý je nutné tuto práci dělat s láskou. Chebskému deníku odpověděla na několik otázek.

Neměla jste tuto činnost nejdřív jako odpočinek od všedních starostí?

Začínala jsem s ní opravdu jen jako s relaxací, ale pak jsme si s kamarádkou řekly, že pořád jen rozdáváme. Známí a příbuzní už jsou všichni obdarovaní, takže proč to nezkusit prodat. Teď je to přesně rok, co jsme poprvé začaly něco prodávat.

Co vlastně tvoříte?

Od všeho trošku. Ještě nemám vyhraněný styl. Snažím se plést z pedigu, vyrábím šperky, momentálně mě nadchla kombinace drátu a korálků, ať už jde o šperky nebo vánoční ozdoby.

Jak jste se k něčemu podobnému dostala?

Asi jako spousta žen na mateřské dovolené. Je to zhruba jedenáct let. Začal jsem pletením košíků a postupně jsem nabalovala všechno ostatní.

Kromě těchto trhů vás lidé mohou najít i jinde?

Máme svoje webové stránky i svůj internetový obchůdek. Jinak bydlím na Zlatém vrchu v Nezvalově ulici, kde mám i dílničku. Plánuji také pořádání různých kurzů, ale to je zatím ve hvězdách.

Takže se tím živíte?

Začala jsem čerstvě. Lépe řečeno, pokouším se tím živit. Ve firmě, kam jsem mohla po mateřské nastoupit, jsem dala výpověď. Ale zase jsem si říkala, že když to nezkusím teď, pak už nikdy.

Mají lidé zájem o vaše výrobky?

Mají, ale myslím si, že ruční práce není ještě natolik hodnocená. Konkurence asijských výrobků je strašně veliká. Potom, když vidíte, že korále prodávají za třicet korun a já si řeknu třeba sto dvacet, je to strašný rozdíl.

Jste schopná vyrobit šperk přímo na přání zákazníka?

Samozřejmě. Vyrábím hlavně na přání zákazníka, protože těch trhů, kde bych se mohla prezentovat, je málo.

Pomáhá vám někdo z rodiny? Říkala jste, že jste začala s výrobou na mateřské dovolené.

Mám dvě děti. Ty mi pomáhají, ale spíš se tak mile se motají. Dcera, které je jedenáct let, je opravdu šikovná a syn se mi plete pod ruce, ovšem s láskou. Je vidět, že je šikovný a možná začne také něco vyrábět.

Nezkoušela jste se prezentovat třeba na Chebském hradě při otevírání a zavírání?

Zatím ne, ale mám v plánu takové akce začít objíždět. Když jsem byla na mateřské, nebylo tolik času a ani výrobků. Ale ráda bych.