VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rušení domova se lidem nelíbí

Aš –Netuší, proč k tomuto kroku kraj přistoupil.

7.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: profimedia.cz

Informace o zrušení Dětského domova pro děti do tří let v Aši vzbudily vlnu emocí mezi místními obyvateli. Netuší, proč k tomuto kroku kraj přistoupil.

Hana Rybová z Aše napsala hejtmanovi Karlovarského kraje Josefu Novotnému otevřený dopis. Podle ní naopak v zařízení v Karlových Varech bylo málo dětí.

„To se ale okamžitě změnilo zprávou, že ašský primář Miroslav Rákos podává výpověď. Ve spolupráci s krátkodobě zastupující ředitelkou dětského domova v Aši Heppnerovou se všechny děti začaly umisťovat do Karlových Varů. Tudíž jeden nepravdivý argument byl ten, že je nedostatek dětí. A není pravdou ani nepřítomnost lékaře v dětském domově v Aši,“ napsala.

„Zarážející na celé věci je (a to ještě v době krize, kdy se má šetřit na všech stranách), že byla budova v loňském roce rekonstruována, zateplena a financována s pomocí dotací. Budova bude těžko prodejná oproti vile v Karlových Varech. Dotace budou muset být vráceny a k tomu ještě přibude penále, což nebude levná záležitost,“ pokračovala Rybová.

„Nejednalo se o rozhodování takříkajíc od stolu, předcházelo mu zhruba půlroční vyhodnocování situace. Bohužel jediným východiskem je schválené řešení,“ odpověděl hejtman Novotný. „V Karlových Varech je stoprocentně pokryta lékařská péče o děti, včetně zajištění dvou zástupů pro případ nemoci či dovolené. Kraj nemá zájem na prodeji budov. Naší snahou je jejich využití v rámci oblasti sociálních služeb, což by přineslo nová pracovní místa,“ uvedl.

„Pro město Aš je tato situace velmi nepříjemná z několika důvodů. Velmi zřetelně cítíme, že nikdo z odpovědných politiků nemá snahu ani chuť se na Ašsko podívat, hlouběji se zajímat o to, jak těžce se zde lidem žije,“ přidal postřeh starosta Aše Dalibor Blažek.

Celý dopis čtenářky Deníku:

Pane hejtmane, protože již delší dobu koluje po Aši zpráva o uzavření dětského domova (O-3 roky) a občanům se nedostává odpovědi, proč dojde k uzavření, obracím se na Vás, jako představitele Karlovarského kraje, zda můžete vysvětlit, jak se věci opravdu mají. Dětský domov byl v Aši zakládající, zasloužil se o to dr. Lukavec a ten se také postaral společně se zdravotními sestrami o dobré jméno tohoto ústavu. Byl to člověk velice obětavý, laskavý jak k dětem tak k personálu. Pokud je mi známo, vila, ve které sídlí dětský domov v Karlových Varech je pobočkou tohoto ústavu a v nedávné době bylo přítomno velmi málo dětí. To se ale okamžitě změnilo zprávou, že primář Rákos podává výpověď. Ve spolupráci s krátkodobě zastupující ředitelkou dětského domova v Aši Heppnerovou se všechny děti začaly umisťovat do Karlových Varů. Tudíž jeden nepravdivý argument byl ten, že je nedostatek dětí a není pravdou ani nepřítomnost lékaře v dětském domově v Aši. V současné době vykonává službu lékaře primář Rákos a od dubna bude přítomna stálá lékařka. Je sice pravda, že by pracovala pouze do čtvrtka. To se Vám ale zdá nedostatečné, přestože mají děti odbornou péči od zdravotních sester a pokud je závažnější případ, volá se záchranná služba. Tak, jako to dělají běžně všechny rodiny žijící v Aši. Primář Rákos také nebyl přítomen v dětském domově v Karlových Varech každý den, ale to zřejmě nikomu nevadilo, to je asi jiná situace? Zarážející na celé věci je (a to ještě v době krize, kdy se má šetřit na všech stranách), že byla budova v loňském roce rekonstruována, zateplena a financována s pomocí dotací. Budova bude těžko prodejná oproti vile v Karlových Varech. Dotace budou muset být vráceny a k tomu ještě přibude penále, což nebude levná záležitost. Tyto práce byly dělány v době, kdy muselo být známo, co se s dětmi a budovou zamýšlí. Nad tím zůstává opravdu rozum stát. Zdravotní sestry v dětském domově v Aši mají informace, že 22.4.2011 dojde ke stěhování do Karlových Varů. Tomu už vůbec nerozumím. Jak může být rozhodnuto bez krajského zastupitelstva? Tím nám, všem, chcete říci, že tito zastupitelé jsou pouhými loutkami, které musí zvedat ruku podle toho, jak se jim přikáže? Při osobním jednání sester s krajským radním Larvou a p. Lokajíčkem byly sestry ubezpečeny, že se vůbec nic neděje a o práci tudíž nepřijdou. Druhý den byla tato zpráva neplatná, říkání pravdy do očí je totiž velice obtížná věc. Pane hejtmane, v Aši také žijí lidé, kteří by chtěli mít alespoň z části takové možnosti (pracovní příležitosti, příliv mladých lidí do města atd.) jako máte v Karlových Varech. Splnit tento úkol je nad lidské síly, pokud budete Vy, představitelé krajského úřadu, tímto způsobem pokračovat. Vážíme si našeho starosty D. Blažka a zastupitelů města, kteří se starají o rozvoj města. Úkol mají v tomto případě velice nelehký.
Občanka Aše Hana Rybová

Reakce hejtmana:

Vážená paní Rybová,

mrzí mě, že i přes medializaci tématu uzavření Krajského dětského domova (KDD) pro děti do tří let v Aši mezi obyvateli tohoto města stále kolují nepravdivé či neúplné informace o jeho osudu a také to, že se ve svém dotazu vůbec nezabýváte blahem dětí, o které nám prioritně šlo.
Rada Karlovarského kraje na svém jednání dne 21. března rozhodla o přesunutí činnosti KDD z Aše do Karlových Varů, a to od 1. července. Nejednalo se o rozhodování takříkajíc od stolu, předcházelo mu zhruba půlroční vyhodnocování situace a hledání všech možností k zachování celé organizace. Bohužel jediným východiskem je schválené řešení.
Kapacita Krajského dětského domova pro děti do tří let v Aši a v Karlových Varech je 150 lůžek. K letošnímu 1. březnu bylo v tomto zařízení umístěno dětí 50, navíc jsou rozjednané dvě mezinárodní adopce a čtyři děti odejdou zpět do rodin. Využito tedy bude pouze 42 lůžek. Trendy v náhradní rodinné péči ukazují, že umísťování dětí do rodin je, naštěstí pro ně, již mnohem snadnější, a tak opravdu stávající kapacita dětského domova není potřebná. Snad tedy chápete, že byl kraj nucen jedno z pracovišť uzavřít, otázkou zůstávalo které.
V Karlových Varech je stoprocentně pokryta lékařská péče o děti, včetně zajištění dvou zástupů pro případ nemoci či dovolené. Žádný z pediatrů v Aši, Františkových Lázních ani v Chebu nemá zájem se o děti celotýdenně starat. Tvrdíte, že MUDr. Rákos nepobýval v Karlových Varech celý týden, provoz byl ovšem na částečný úvazek pokryt dalším lékařem. Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví ČR pro dětské domovy pro děti do tří let doporučuje tři pediatry na 100 lůžek, připravovaná vyhláška ministerstva pak přímo ukládá mít v pracovním poměru dětského lékaře nebo praktického lékaře pro děti a dorost v počtu dvou na 50 lůžek. Vaše tvrzení, že v mimořádných případech může být přivolána zdravotnická záchranná služba, vůči legislativě neobstojí. Navíc v tomto typu zařízení je nutné, aby lékař děti dokonale znal.
Dalším důvodem, který nás přiměl děti přemístit do Karlových Varů, je to, že zařízení v Karlových Varech oproti tomu v Aši disponuje oddělením pro děti se zdravotním handicapem. Jsou zde využívány rehabilitační metody, zajišťována je i vodoléčba, světloléčba, laseroterapie a další aktivity.
Podivujete se nad tím, jak mohlo být rozhodnuto bez vědomí krajského zastupitelstva. Zastupitelstvo rozhoduje o zrušení organizace, k němuž nedošlo. Jediným orgánem kompetentním v této věci rozhodovat je rada kraje.
Dále se pozastavujete nad zateplením budov v Aši. To bylo realizováno v době, kdy zde byla zajištěna lékařská péče o děti a také se předpokládalo, že by sem mohly být děti přesunuty.
Ještě doplním, že kraj nemá zájem na prodeji budov. Naší snahou je jejich využití v rámci oblasti sociálních služeb, což by přineslo nová pracovní místa.

Autor: Nataša Šmatová

7.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Joštova 1, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Mzdové ohodnocení: 20.000,- Kč + prémie. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: Po-Pá 7:30-16:00 h. Náplň práce: automechanici (jedná se o autorizovaný servis pro značky Mazda a Ford). Požadujeme: řidičský průkaz sk. B, vyučení v oboru "automechanici", znalost automobilové technologie, smysl pro týmovou práci, zájem o práci, chuť učit se, při výběrovém řízení bude proveden test dosavadních znalostí. Nabízíme: možnost realizace v prostředí značkové sítě, profesní růst, dobré platové ohodnocení, zaměstnanecké výhody. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 8:00-16:00 h).. Pracoviště: Algon plus - auto, a.s. -004, Joštova, č.p. 1004, 350 02 Cheb 2. Informace: Jan Šmíd, +420 777 762 915.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 22 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbáři - zámečníci - mechanici strojů a zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslový park 13, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Nástup možný dle dohody. Pracovní úvazek 37,5 hod/týdně. Pracovní doba: pracovní týden tvoří 5 po sobě jdoucích pracovních dní; začátek v neděli ve 22:00 h (v případě noční směny) a konec v pátek ve 22:00 h (v případě odpolední směny); směny jsou v délce trvání 8 hodin (včetně 0,5 hodinové pauzy na oddych); směny se střídají po týdnu (tj. 1x týden noční směny, 1x týden odpolední směny a 1x týden ranní směny). Požadujeme: výuční list v oboru "zámečníci" nebo "opraváři pro stroje a zařízení", ochota učit se, spolehlivost, zkušenost se svářením, zkušenosti s výstavbou výrobních linek a s údržbou mechanických částí strojů a praxe ve výrobním podniku jsou výhodou. Nabízíme: perspektivní zaměstnání, možnost profesního růstu, zázemí stabilní společnosti a odpovídající mzdové ohodnocení, výkonnostní prémie, příspěvek na podnikové stravování, 2 dny dovolené navíc. Kontakt pro zájemce: v případě zájmu prosím zašlete profesní životopis e-mailem či poštou na adresu společnosti, přijímáme pouze písemné nabídky.. Pracoviště: Hf-czechforge s.r.o., Průmyslový park, č.p. 162, 350 02 Cheb 2. Informace: Kontakt, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Pramenská 653/2, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Požadujeme: znalost přípravy tradičních pokrmů čínské kuchyně, předchozí praxe v hostinském provozu vítána, čínský jazyk vítán. Kontakt pro zájemce: telefonicky (nejlépe formou sms) - následná osobní schůzka proběhne na adrese pracoviště.. Pracoviště: Zhong hua yuan s.r.o. -002, Pramenská, č.p. 653, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Wang Xian, +420 776 369 261.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 16 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Spa & Wellness Hotel St. Moritz, Třebízského 599/37, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Mzdové ohodnocení: 16.000,- Kč + 0-20 % prémie až 18.000,- Kč + 0-20 % prémie. Vhodné i pro osoby se zdravotním postižením. Vhodné i pro absolventy. Pracovní úvazek plný nebo zkrácený (6 hod/denně). Pracovní doba: od 8:00 h (konec dle výše pracovního úvazku). Požadujeme: masérské osvědčení (sportovní a rekondiční masáže), další certifikáty výhodou (reflexní masáž plosek nohou, masáž hlavy, Hot Stones, Pinda Sveda, medová masáž apod.), praxe min. 1 rok, hledáme nekonfliktní a přátelskou osobu se zájmem o obor, s chutí pracovat a dále se vzdělávat, základní znalost NJ a RJ výhodou. Nabízíme: možnost dalšího odborného vzdělání, práce v příjemném a moderním prostředí, možnost dalšího vzdělávání, firemní doprava, podnikové stravování, po roce další bonusy (příspěvek na penzijní připojištění apod.). Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem (zaslat životopis).. Pracoviště: Spa resort st.moritz s.r.o., Třebízského, č.p. 599, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Veronika Kubů, +420 777 640 770,354 602 410.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čištění Ohře 2007.

Dobrovolníci nasbírali při čištění řeky 21 tun odpadu

Ilustrační foto

Nejbezpečnější silnice mají Karlovy Vary

Historická „13“ jde k zemi. Památkáři ale nesouhlasí

Horní Slavkov – Dům číslo 13 v památkové zóně města jde postupně k zemi, město zahájilo demoliční práce.

FOTO: Plánskou padesátku šlapal rekordní počet turistů. Nejvíc lákala krátká

Planá – Legendární pochod Plánská padesátka letos přivítal rekordní množství turistů. Na startu se jich během dopoledne sešlo přes osmnáct set.

OBRAZEM: Zahájení motorkářské sezony na severozápadě Čech

Karlovarsko - Téměř tisícovka motorek zaplnila skoro do posledního místa historické náměstí v Kadani. Přijeli sem motorkáři především z Ústeckého a Karlovarského kraje, aby oficiálně zahájili novou sezonu.

Má zákaz řízení. Přesto jezdil

Aš - Dva roky vězení hrozí osmadvacetiletému muži z Aše. Ten řídil svoje auto značky Mercedes Benz právě v ulicích Aše, kde ho zkontrolovala policejní hlídka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT