VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rušení domova se lidem nelíbí

Aš –Netuší, proč k tomuto kroku kraj přistoupil.

7.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: profimedia.cz

Informace o zrušení Dětského domova pro děti do tří let v Aši vzbudily vlnu emocí mezi místními obyvateli. Netuší, proč k tomuto kroku kraj přistoupil.

Hana Rybová z Aše napsala hejtmanovi Karlovarského kraje Josefu Novotnému otevřený dopis. Podle ní naopak v zařízení v Karlových Varech bylo málo dětí.

„To se ale okamžitě změnilo zprávou, že ašský primář Miroslav Rákos podává výpověď. Ve spolupráci s krátkodobě zastupující ředitelkou dětského domova v Aši Heppnerovou se všechny děti začaly umisťovat do Karlových Varů. Tudíž jeden nepravdivý argument byl ten, že je nedostatek dětí. A není pravdou ani nepřítomnost lékaře v dětském domově v Aši,“ napsala.

„Zarážející na celé věci je (a to ještě v době krize, kdy se má šetřit na všech stranách), že byla budova v loňském roce rekonstruována, zateplena a financována s pomocí dotací. Budova bude těžko prodejná oproti vile v Karlových Varech. Dotace budou muset být vráceny a k tomu ještě přibude penále, což nebude levná záležitost,“ pokračovala Rybová.

„Nejednalo se o rozhodování takříkajíc od stolu, předcházelo mu zhruba půlroční vyhodnocování situace. Bohužel jediným východiskem je schválené řešení,“ odpověděl hejtman Novotný. „V Karlových Varech je stoprocentně pokryta lékařská péče o děti, včetně zajištění dvou zástupů pro případ nemoci či dovolené. Kraj nemá zájem na prodeji budov. Naší snahou je jejich využití v rámci oblasti sociálních služeb, což by přineslo nová pracovní místa,“ uvedl.

„Pro město Aš je tato situace velmi nepříjemná z několika důvodů. Velmi zřetelně cítíme, že nikdo z odpovědných politiků nemá snahu ani chuť se na Ašsko podívat, hlouběji se zajímat o to, jak těžce se zde lidem žije,“ přidal postřeh starosta Aše Dalibor Blažek.

Celý dopis čtenářky Deníku:

Pane hejtmane, protože již delší dobu koluje po Aši zpráva o uzavření dětského domova (O-3 roky) a občanům se nedostává odpovědi, proč dojde k uzavření, obracím se na Vás, jako představitele Karlovarského kraje, zda můžete vysvětlit, jak se věci opravdu mají. Dětský domov byl v Aši zakládající, zasloužil se o to dr. Lukavec a ten se také postaral společně se zdravotními sestrami o dobré jméno tohoto ústavu. Byl to člověk velice obětavý, laskavý jak k dětem tak k personálu. Pokud je mi známo, vila, ve které sídlí dětský domov v Karlových Varech je pobočkou tohoto ústavu a v nedávné době bylo přítomno velmi málo dětí. To se ale okamžitě změnilo zprávou, že primář Rákos podává výpověď. Ve spolupráci s krátkodobě zastupující ředitelkou dětského domova v Aši Heppnerovou se všechny děti začaly umisťovat do Karlových Varů. Tudíž jeden nepravdivý argument byl ten, že je nedostatek dětí a není pravdou ani nepřítomnost lékaře v dětském domově v Aši. V současné době vykonává službu lékaře primář Rákos a od dubna bude přítomna stálá lékařka. Je sice pravda, že by pracovala pouze do čtvrtka. To se Vám ale zdá nedostatečné, přestože mají děti odbornou péči od zdravotních sester a pokud je závažnější případ, volá se záchranná služba. Tak, jako to dělají běžně všechny rodiny žijící v Aši. Primář Rákos také nebyl přítomen v dětském domově v Karlových Varech každý den, ale to zřejmě nikomu nevadilo, to je asi jiná situace? Zarážející na celé věci je (a to ještě v době krize, kdy se má šetřit na všech stranách), že byla budova v loňském roce rekonstruována, zateplena a financována s pomocí dotací. Budova bude těžko prodejná oproti vile v Karlových Varech. Dotace budou muset být vráceny a k tomu ještě přibude penále, což nebude levná záležitost. Tyto práce byly dělány v době, kdy muselo být známo, co se s dětmi a budovou zamýšlí. Nad tím zůstává opravdu rozum stát. Zdravotní sestry v dětském domově v Aši mají informace, že 22.4.2011 dojde ke stěhování do Karlových Varů. Tomu už vůbec nerozumím. Jak může být rozhodnuto bez krajského zastupitelstva? Tím nám, všem, chcete říci, že tito zastupitelé jsou pouhými loutkami, které musí zvedat ruku podle toho, jak se jim přikáže? Při osobním jednání sester s krajským radním Larvou a p. Lokajíčkem byly sestry ubezpečeny, že se vůbec nic neděje a o práci tudíž nepřijdou. Druhý den byla tato zpráva neplatná, říkání pravdy do očí je totiž velice obtížná věc. Pane hejtmane, v Aši také žijí lidé, kteří by chtěli mít alespoň z části takové možnosti (pracovní příležitosti, příliv mladých lidí do města atd.) jako máte v Karlových Varech. Splnit tento úkol je nad lidské síly, pokud budete Vy, představitelé krajského úřadu, tímto způsobem pokračovat. Vážíme si našeho starosty D. Blažka a zastupitelů města, kteří se starají o rozvoj města. Úkol mají v tomto případě velice nelehký.
Občanka Aše Hana Rybová

Reakce hejtmana:

Vážená paní Rybová,

mrzí mě, že i přes medializaci tématu uzavření Krajského dětského domova (KDD) pro děti do tří let v Aši mezi obyvateli tohoto města stále kolují nepravdivé či neúplné informace o jeho osudu a také to, že se ve svém dotazu vůbec nezabýváte blahem dětí, o které nám prioritně šlo.
Rada Karlovarského kraje na svém jednání dne 21. března rozhodla o přesunutí činnosti KDD z Aše do Karlových Varů, a to od 1. července. Nejednalo se o rozhodování takříkajíc od stolu, předcházelo mu zhruba půlroční vyhodnocování situace a hledání všech možností k zachování celé organizace. Bohužel jediným východiskem je schválené řešení.
Kapacita Krajského dětského domova pro děti do tří let v Aši a v Karlových Varech je 150 lůžek. K letošnímu 1. březnu bylo v tomto zařízení umístěno dětí 50, navíc jsou rozjednané dvě mezinárodní adopce a čtyři děti odejdou zpět do rodin. Využito tedy bude pouze 42 lůžek. Trendy v náhradní rodinné péči ukazují, že umísťování dětí do rodin je, naštěstí pro ně, již mnohem snadnější, a tak opravdu stávající kapacita dětského domova není potřebná. Snad tedy chápete, že byl kraj nucen jedno z pracovišť uzavřít, otázkou zůstávalo které.
V Karlových Varech je stoprocentně pokryta lékařská péče o děti, včetně zajištění dvou zástupů pro případ nemoci či dovolené. Žádný z pediatrů v Aši, Františkových Lázních ani v Chebu nemá zájem se o děti celotýdenně starat. Tvrdíte, že MUDr. Rákos nepobýval v Karlových Varech celý týden, provoz byl ovšem na částečný úvazek pokryt dalším lékařem. Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví ČR pro dětské domovy pro děti do tří let doporučuje tři pediatry na 100 lůžek, připravovaná vyhláška ministerstva pak přímo ukládá mít v pracovním poměru dětského lékaře nebo praktického lékaře pro děti a dorost v počtu dvou na 50 lůžek. Vaše tvrzení, že v mimořádných případech může být přivolána zdravotnická záchranná služba, vůči legislativě neobstojí. Navíc v tomto typu zařízení je nutné, aby lékař děti dokonale znal.
Dalším důvodem, který nás přiměl děti přemístit do Karlových Varů, je to, že zařízení v Karlových Varech oproti tomu v Aši disponuje oddělením pro děti se zdravotním handicapem. Jsou zde využívány rehabilitační metody, zajišťována je i vodoléčba, světloléčba, laseroterapie a další aktivity.
Podivujete se nad tím, jak mohlo být rozhodnuto bez vědomí krajského zastupitelstva. Zastupitelstvo rozhoduje o zrušení organizace, k němuž nedošlo. Jediným orgánem kompetentním v této věci rozhodovat je rada kraje.
Dále se pozastavujete nad zateplením budov v Aši. To bylo realizováno v době, kdy zde byla zajištěna lékařská péče o děti a také se předpokládalo, že by sem mohly být děti přesunuty.
Ještě doplním, že kraj nemá zájem na prodeji budov. Naší snahou je jejich využití v rámci oblasti sociálních služeb, což by přineslo nová pracovní místa.

Autor: Nataša Šmatová

7.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 18 000 Kč Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrníci - natěrači. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Hazlov 247, 351 32 Hazlov. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky) - poté možné prodloužení. Pracovní doba: Po-Pá (5:30-14:00 h, 14:00-22:30 h, 22:30-5:30 h). Náplň práce: samostatné provádění postupů máčení a stříkání litinových odlitků, příprava odlitků před základováním, kontrola vzhledu a vad odlitků. Požadujeme: předpokladem je manuální zručnost, fyzická zdatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Nabízíme: práce na HPP v české firmě s více jak 20-ti letou tradicí, firemní stravování (stravování ve firmě), možnost využití firemní (podnikové) dopravy, intenzivní zaškolení, možnost zvyšování kvalifikace. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 8:00-15:00 h) anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (St od 13:30 h).. Pracoviště: Abydos s.r.o., 351 32 Hazlov. Informace: Gabriela Aumann, +420 354 548 444. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 20 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Slatina 91, 3510 1 Františkovy Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: denní směna 7:00-19:00 h, noční směna 19:00-7:00 h (režim 2 dny denní x 2 dny noční x 4 dny volna). Požadujeme: znalost NJ, znalost práce na PC. Nabízíme: personální strava, příspěvek na penzijní připojištění. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat v dopoledních a odpoledních hodinách) anebo e-mailem.. Pracoviště: Lázeňský hotel pyramida, a.s., 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Radek Veselý, +420 725 976 566. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé prasat Ošetřovatel/ka prasat. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Jindřichov 7, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Pracovní doba: Po-Pá 6:00-14:30 h (občasná práce v noci a o víkendech) a i jiné časy směny dle konkrétních potřeb zaměstnavatele. Požadujeme: ochota pracovat se zvířaty, vyšší vzdělání se zaměřením na zemědělství výhodou (nikoliv podmínkou). Nabízíme: příspěvek na stravování (stravenky), příspěvek na penzijní připojištění, benefitní poukázky, dovolená navíc. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 8:00-14:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Animo žatec, a.s. -002, 351 34 Skalná. Informace: Zbyněk Kreisinger, +420 601 340 152. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Truhlářská 7, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní doba: Po-Pá (3:30-12:30 h, 9:00-17:00 h). Nabízíme: naturální výhody, příspěvek k penzijnímu fondu. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Tritia spol. s r.o., Truhlářská, č.p. 1725, 350 02 Cheb 2. Informace: Jaroslava Michalcová, +420 354 420 826.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vlak najel do stáda krav, provoz na trati u Nebanic zastaven

Brožura Chodovské proměny, kterou představuje autor, městský historik Miloš Bělohlávek, se setkala s nečekaně velkým zájmem ze strany Chodováků.

Brožura Chodovské proměny mizela po stovkách kusů doslova před očima

Je to dobré, práce je v regionu stále dost

Karlovy Vary - Přestože na trhu práce je v prázdninových měsících klidněji, udržel se v srpnu podíl nezaměstnaných v Karlovarském kraji na stejné úrovni jako v červenci. Tedy na 2,8 procenta.

Vyjel pětistý vlak plný minerálek

Kyselka – Nákladní vlak plný palet nejenom minerálních vod vyjel v pondělí 17. září z Kyselky.

Hosté se prošli výrobnou nástrojů. Zahrál i Svěcený

Luby - Slavnostmi hudby ožilo o víkendu město Luby u Chebu. V rámci akce se tu konal i den otevřených dveří ve výrobně hudebních nástrojů Strunal Schönbach, který si nenechaly ujít stovky lidí.

Nepropásněte! Prvňáčci z 1. ZŠ v Chebu

Na stránkách tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT