VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rušení domova se lidem nelíbí

Aš –Netuší, proč k tomuto kroku kraj přistoupil.

7.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: profimedia.cz

Informace o zrušení Dětského domova pro děti do tří let v Aši vzbudily vlnu emocí mezi místními obyvateli. Netuší, proč k tomuto kroku kraj přistoupil.

Hana Rybová z Aše napsala hejtmanovi Karlovarského kraje Josefu Novotnému otevřený dopis. Podle ní naopak v zařízení v Karlových Varech bylo málo dětí.

„To se ale okamžitě změnilo zprávou, že ašský primář Miroslav Rákos podává výpověď. Ve spolupráci s krátkodobě zastupující ředitelkou dětského domova v Aši Heppnerovou se všechny děti začaly umisťovat do Karlových Varů. Tudíž jeden nepravdivý argument byl ten, že je nedostatek dětí. A není pravdou ani nepřítomnost lékaře v dětském domově v Aši,“ napsala.

„Zarážející na celé věci je (a to ještě v době krize, kdy se má šetřit na všech stranách), že byla budova v loňském roce rekonstruována, zateplena a financována s pomocí dotací. Budova bude těžko prodejná oproti vile v Karlových Varech. Dotace budou muset být vráceny a k tomu ještě přibude penále, což nebude levná záležitost,“ pokračovala Rybová.

„Nejednalo se o rozhodování takříkajíc od stolu, předcházelo mu zhruba půlroční vyhodnocování situace. Bohužel jediným východiskem je schválené řešení,“ odpověděl hejtman Novotný. „V Karlových Varech je stoprocentně pokryta lékařská péče o děti, včetně zajištění dvou zástupů pro případ nemoci či dovolené. Kraj nemá zájem na prodeji budov. Naší snahou je jejich využití v rámci oblasti sociálních služeb, což by přineslo nová pracovní místa,“ uvedl.

„Pro město Aš je tato situace velmi nepříjemná z několika důvodů. Velmi zřetelně cítíme, že nikdo z odpovědných politiků nemá snahu ani chuť se na Ašsko podívat, hlouběji se zajímat o to, jak těžce se zde lidem žije,“ přidal postřeh starosta Aše Dalibor Blažek.

Celý dopis čtenářky Deníku:

Pane hejtmane, protože již delší dobu koluje po Aši zpráva o uzavření dětského domova (O-3 roky) a občanům se nedostává odpovědi, proč dojde k uzavření, obracím se na Vás, jako představitele Karlovarského kraje, zda můžete vysvětlit, jak se věci opravdu mají. Dětský domov byl v Aši zakládající, zasloužil se o to dr. Lukavec a ten se také postaral společně se zdravotními sestrami o dobré jméno tohoto ústavu. Byl to člověk velice obětavý, laskavý jak k dětem tak k personálu. Pokud je mi známo, vila, ve které sídlí dětský domov v Karlových Varech je pobočkou tohoto ústavu a v nedávné době bylo přítomno velmi málo dětí. To se ale okamžitě změnilo zprávou, že primář Rákos podává výpověď. Ve spolupráci s krátkodobě zastupující ředitelkou dětského domova v Aši Heppnerovou se všechny děti začaly umisťovat do Karlových Varů. Tudíž jeden nepravdivý argument byl ten, že je nedostatek dětí a není pravdou ani nepřítomnost lékaře v dětském domově v Aši. V současné době vykonává službu lékaře primář Rákos a od dubna bude přítomna stálá lékařka. Je sice pravda, že by pracovala pouze do čtvrtka. To se Vám ale zdá nedostatečné, přestože mají děti odbornou péči od zdravotních sester a pokud je závažnější případ, volá se záchranná služba. Tak, jako to dělají běžně všechny rodiny žijící v Aši. Primář Rákos také nebyl přítomen v dětském domově v Karlových Varech každý den, ale to zřejmě nikomu nevadilo, to je asi jiná situace? Zarážející na celé věci je (a to ještě v době krize, kdy se má šetřit na všech stranách), že byla budova v loňském roce rekonstruována, zateplena a financována s pomocí dotací. Budova bude těžko prodejná oproti vile v Karlových Varech. Dotace budou muset být vráceny a k tomu ještě přibude penále, což nebude levná záležitost. Tyto práce byly dělány v době, kdy muselo být známo, co se s dětmi a budovou zamýšlí. Nad tím zůstává opravdu rozum stát. Zdravotní sestry v dětském domově v Aši mají informace, že 22.4.2011 dojde ke stěhování do Karlových Varů. Tomu už vůbec nerozumím. Jak může být rozhodnuto bez krajského zastupitelstva? Tím nám, všem, chcete říci, že tito zastupitelé jsou pouhými loutkami, které musí zvedat ruku podle toho, jak se jim přikáže? Při osobním jednání sester s krajským radním Larvou a p. Lokajíčkem byly sestry ubezpečeny, že se vůbec nic neděje a o práci tudíž nepřijdou. Druhý den byla tato zpráva neplatná, říkání pravdy do očí je totiž velice obtížná věc. Pane hejtmane, v Aši také žijí lidé, kteří by chtěli mít alespoň z části takové možnosti (pracovní příležitosti, příliv mladých lidí do města atd.) jako máte v Karlových Varech. Splnit tento úkol je nad lidské síly, pokud budete Vy, představitelé krajského úřadu, tímto způsobem pokračovat. Vážíme si našeho starosty D. Blažka a zastupitelů města, kteří se starají o rozvoj města. Úkol mají v tomto případě velice nelehký.
Občanka Aše Hana Rybová

Reakce hejtmana:

Vážená paní Rybová,

mrzí mě, že i přes medializaci tématu uzavření Krajského dětského domova (KDD) pro děti do tří let v Aši mezi obyvateli tohoto města stále kolují nepravdivé či neúplné informace o jeho osudu a také to, že se ve svém dotazu vůbec nezabýváte blahem dětí, o které nám prioritně šlo.
Rada Karlovarského kraje na svém jednání dne 21. března rozhodla o přesunutí činnosti KDD z Aše do Karlových Varů, a to od 1. července. Nejednalo se o rozhodování takříkajíc od stolu, předcházelo mu zhruba půlroční vyhodnocování situace a hledání všech možností k zachování celé organizace. Bohužel jediným východiskem je schválené řešení.
Kapacita Krajského dětského domova pro děti do tří let v Aši a v Karlových Varech je 150 lůžek. K letošnímu 1. březnu bylo v tomto zařízení umístěno dětí 50, navíc jsou rozjednané dvě mezinárodní adopce a čtyři děti odejdou zpět do rodin. Využito tedy bude pouze 42 lůžek. Trendy v náhradní rodinné péči ukazují, že umísťování dětí do rodin je, naštěstí pro ně, již mnohem snadnější, a tak opravdu stávající kapacita dětského domova není potřebná. Snad tedy chápete, že byl kraj nucen jedno z pracovišť uzavřít, otázkou zůstávalo které.
V Karlových Varech je stoprocentně pokryta lékařská péče o děti, včetně zajištění dvou zástupů pro případ nemoci či dovolené. Žádný z pediatrů v Aši, Františkových Lázních ani v Chebu nemá zájem se o děti celotýdenně starat. Tvrdíte, že MUDr. Rákos nepobýval v Karlových Varech celý týden, provoz byl ovšem na částečný úvazek pokryt dalším lékařem. Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví ČR pro dětské domovy pro děti do tří let doporučuje tři pediatry na 100 lůžek, připravovaná vyhláška ministerstva pak přímo ukládá mít v pracovním poměru dětského lékaře nebo praktického lékaře pro děti a dorost v počtu dvou na 50 lůžek. Vaše tvrzení, že v mimořádných případech může být přivolána zdravotnická záchranná služba, vůči legislativě neobstojí. Navíc v tomto typu zařízení je nutné, aby lékař děti dokonale znal.
Dalším důvodem, který nás přiměl děti přemístit do Karlových Varů, je to, že zařízení v Karlových Varech oproti tomu v Aši disponuje oddělením pro děti se zdravotním handicapem. Jsou zde využívány rehabilitační metody, zajišťována je i vodoléčba, světloléčba, laseroterapie a další aktivity.
Podivujete se nad tím, jak mohlo být rozhodnuto bez vědomí krajského zastupitelstva. Zastupitelstvo rozhoduje o zrušení organizace, k němuž nedošlo. Jediným orgánem kompetentním v této věci rozhodovat je rada kraje.
Dále se pozastavujete nad zateplením budov v Aši. To bylo realizováno v době, kdy zde byla zajištěna lékařská péče o děti a také se předpokládalo, že by sem mohly být děti přesunuty.
Ještě doplním, že kraj nemá zájem na prodeji budov. Naší snahou je jejich využití v rámci oblasti sociálních služeb, což by přineslo nová pracovní místa.

Autor: Nataša Šmatová

7.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: firma SCHNEEBERGER Mineralgusstechnik s.r.o., Průmyslový park 32/20, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou. Pracovní doba: 6:00-14:00 h, 14:00-22:00 h, 22:00-6:00 h. Požadujeme: manuální zručnost. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 8:00-16:00 h) anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (každá sudá středa 9:00-11:00 h).. Pracoviště: Czechkonštrukter, s.r.o. - organizační složka -001, Průmyslový park, č.p. 32, 350 02 Cheb 2. Informace: Josef Kravec, +420 604 236 253.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Grand Hotel Marienbad Betriebs, Ruská 11, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1rok) s možností prodloužení. Pracovní doba formou krátký x dlouhý týden od 8:00-22:00hod (mezitím 2hod pauza). Jedná se o práci v týmu. Požadujeme: schopnost servírovat jídla a nápoje, alespoň 1 rok praxe v restauraci, hotelu, schopnost porozumět a komunikovat v NJ výhodou, Nabízíme: měsíční prémie, podnikové stravování, ubytování. Kontakt pro zájemce: telefonicky od 8:00-16:00hod anebo e-mailem.. Pracoviště: Grand hotel marienbad betriebs s.r.o. -001, Ruská, č.p. 123, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Hana Dvořáková, +420 778 707 160.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 30 000 Kč

Zootechnici Zootechnici. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Farmy č.p. 30/11, Dolní Dvory, Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní doba: Po-Pá 6:45-15:15 hod, So-Ne + svátky 1x za 4 týdny. Náplň práce: zootechnici k chovu masného skotu. Požadujeme: řidičský průkaz sk. B, praxe v oboru 2 roky. Nabízíme: stravenky, penzijní připojištění, služební telefon i k osobním účelům, možnost zajištění ubytování. Kontakt pro zájemce: e-mailem anebo telefonicky.. Pracoviště: Školní statek a krajské středisko ekologické výchovy cheb, U Farmy, č.p. 30, 350 02 Cheb 2. Informace: Leoš Horčička, +420 603 219 201.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka mezinárodní dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: území ČR, Německo (dle zakázek). Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců s 3-měsíční zkušební dobou) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz výhodou (možnost dodělat), praxe vítána. Nabízíme: prémie, telefon. Kontakt pro zájemce: telefonicky (následná osobní schůzka proběhne na adrese Podhradská 3, 350 02 Cheb).. Pracoviště: Bauer logistic s.r.o. -001, 350 02 Cheb 2. Informace: Monika Bauerová, +420 737 728 289.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pocitová mapa, inovativní metoda získávání postřehů od občanů. Ilustrační foto

Problémové dopravní úseky můžete nyní vyznačit v pocitové mapě města

Ilustrační fotografie.

Z drogérie si odnesl zboží za 8 tisíc korun. Místo placení utekl

Rallye vyhrál domácí závodník s CZ 175, nejkrásnější byl Fiat 600

Cheb - Už poosmé projela regionem Chebská veterán rallye. Tentokrát se jí zúčastnilo 86 historických skvostů. Trasa letos účastníky zavedla přes Starý Hrozňatov, Doubravu, Lipovou, Okrouhlou, Podhrad a zpět do Hájů, kde byl start i cíl závodu.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

O víkendu do Kraslic na Festiválek na konci světa

Kraslice – Máte rádi folk a country? Pak si v kalendáři zaškrtněte 21. července, kdy od 12 hodin odstartuje v Městských sadech v Kraslicích Festiválek na konci světa.

Piráti jdou do voleb s vervou a heslem Známe lepší Varyantu

Karlovy Vary – Zatímco priority do letošních komunálních voleb většina politických stran a hnutí teprve cizelují, kandidáti Pirátské strany v Karlových Varech je už zveřejnili. A to včetně rozpočtu, za kampaň chtějí utratit 265 tisíc, a hlavním mottem: Známe lepší Varyantu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT