Že za provozováním vlakových tratí v Karlovarském kraji stojí podivné praktiky se domnívá náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil. Stát chce rušit nevýhodné vlakové spoje a jedním z nich je i ten do Lubů, což by mohlo znamenat značné komplikace pro obyvatele bydlící tímto směrem.

„Před nedávnem se náš kraj ohradil proti návrhu Správy železniční dopravní cesty, která avizovala rušení železničních tratí v našem regionu. Krátce poté se na Karlovarský kraj obrátila společnost RegioJet Radima Jančury se zajímavou nabídkou.“
Společnost chce provozovat trasy, které navrhl stát ke zrušení. Konkrétně jde o trasy Cheb – Luby, Dalovice – Merklín, Nová Role – Chodov a Nové Sedlo – Loket.

„Záměr RegioJetu je o to atraktivnější, že nabízí provozování železniční dopravy o 30 procent levněji, než se na uvedených tratích dosud jezdilo,“ vyjmenoval Navrátil.
Na první pohled se jedná o věc jednoznačně výhodnou.

„Vidím v ní však řadu sporných bodů,“ pokračoval náměstek. „Za ten nejdůležitější považuji, že má Karlovarský kraj uzavřenu desetiletou smlouvu s Českými drahami. Navíc – po jednání s RegioJetem ve mně postup společnosti budí dojem, že vláda v tomto případě pracuje v zájmu této soukromé firmy tím, že vyhrožuje nekoncepčním rušením tratí a připravuje tak společnosti půdu pro převzetí regionálních železnic. RegioJet v roli zachránce pak může přijít s ´pomocnou rukou´ krajům v podobě své nabídky. Zvláštní je i to, že při jednání Asociace krajů s ministerstvem dopravy byli přítomni také zástupci zmíněné společnosti.

Tyto skutečnosti jen potvrzují domněnku, že vláda je podnikatelský projekt, prostřednictvím kterého si vlivní podnikatelé budou řešit své zájmy,“ konstatoval náměstek.

„Už jsem to opakoval nesčetněkrát – pro náš kraj je prvořadé zajistit dopravu pro naše obyvatele, aby se bez problémů dostali do práce i k lékaři. S RegioJetem proto dále budeme jednat a stejně tak i s Českými drahami, zda jsou na takovou nabídku schopny odpovědět.“
„Člověk už je znechucen tím, co se v naší společnosti děje,“ prohlásil Cheban Zdeněk Tomášek. „Stát šetří, ale na nesprávných místech. Největší výdaje mají sami naši volení zástupci,“ dodal.