Představitele měst a obcí na Chebsku rozčílila zpráva, že by mělo dojít ke zrušení některých stavebních úřadů. Ačkoliv Ministerstvo pro místní rozvoj odmítá, že by existoval seznam 'ohrožených' úřadů, v regionu se o několika konkrétních mluví.

Podle neoficiálního seznamu, který má Deník k dispozici, by měl být zrušený stavební úřad v Lubech, Františkových Lázních, Lázních Kynžvart a Teplé.

Jak uvedl starosta Lubů Karel Kubeš, o tomto kroku se uvažovalo již před lety.

„Už v té době jsme se proti tomu postavili. Ani teď bychom s tím nesouhlasili,“ sdělil. Podle jeho slov obstarává úřad příliš velké území. „Lidé z Lubů, Skalné, Plesné, Nového Kostela i dalších míst by museli do Chebu.“ Pro občany, kteří by za úřadem museli jezdit, by to podle něj bylo finančně náročné. „Myslím, že by to nepřineslo úsporu ani ministerstvu, protože by pak museli přijmout pracovníky jinde.“

Mimo jiné podotkl, že mladé rodiny nebudou mít chuť stěhovat se do menších měst a obcí, když se v nich mnoho institucí ruší.

Jak potvrdila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jana Jabůrková, ministerstvo připravuje návrh novely Stavebního zákona.

„MMR mimo jiné navrhuje rozšířit okruh staveb, pro jejichž realizaci nebude potřeba stavební povolení nebo je bude možné stavět jen na základě ohlášení stavebnímu úřadu. Dále navrhuje, aby si každý, kdo potřebuje stavební povolení, mohl vyřídit veškeré náležitosti na jednom místě. Pokud se ukáže, že některé stavební úřady nejsou vytíženy, pak to bude důvod pro přistoupení k jejich redukci,“ dodala s tím, že: „Rozhodně nikde neexistuje seznam stavebních úřadů, které budou zrušeny.“

Neoficiální seznam stavebních úřadů, které mají být zrušené ZDE!