Jen oči pro pláč zbyly rybářům z místní organizace v Plesné na Chebsku. Z čističky na německé straně zřejmě unikly nečistoty a vlily se do potoka, který protéká Plesnou. Ten byl plný pstruhů.

V úterý okolo půl desáté dopoledne nahlásil na městský úřad místní občan, že v potoce plavou mrtvé ryby. Mezi prvními byl na místě i hospodář místní rybářské organizace Pavel Dinga.
„Na osmistech metrech jsme posbírali 200 mrtvých ryb, a to zdaleka ještě není všechno,“ uvedl Pavel Dinga. „Je mi hrozně líto, co se stalo, škody budou vysoké. Podobná situace nastala už asi před třemi nebo čtyřmi lety, ale to šlo o desítky kusů ryb. Tenkrát jsme to nahlásili, ale celé to vyšumělo do ztracena. Teď se jedná o stovky kusů ryb a škoda půjde do desetitisíců. O kus dál máme nádrž, kam jsme před dvěma týdny vysadili deset tisíc pstroužků. Zatím nevíme, jak to s nimi bude.“ Práce na odstraňování mrtvých ryb pokračovaly ještě ve středu. „Zatím nejsme schopni říct, co se přesně stalo,“ uvedl k situaci starosta Plesné Miloslav Pospíšil.

„Odebrali jsme vzorky vody, které jsme poslali na rozbor. Ten potok je mezinárodní voda, takže řešení situace bude na vyšších místech,“ doplnil. „Já teď dělám opatření ve městě, to znamená, že jsem doporučil občanům, kteří bydlí poblíž potoka, aby nezalévali zahrádky touto vodou a nepouštěli tam ani zvířata. Ten potok byl dlouho mrtvý, před několika lety v něm také něco bylo, ale než jsme stihli nabrat vzorky, tak se to odplavilo. Když už nám tam konečně začaly plavat ryby, přijde tohle. Tak jen doufáme, že teď se ve vzorcích něco objeví a že se s celou situací bude konečně něco dělat.“
Podle informací tiskové mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmily Krebsové by se událostí měla zabývat Česká inspekce životního prostředí.
„O tom, co se stalo víme, zatím zjišťujeme, co se přihodilo a situaci dozorujeme,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Awwadová. „Zatím to řeší městský úřad v Plesné.“

„My se tím nezabýváme, protože se jedná o mezinárodní vody,“ řekl starosta Plesné Miloslav Pospíšil. „Řeší to kraj.“
Podle jeho informací ale zaslala německá čistička ve středu na chebský odbor životního prostředí vyjádření, že se jednalo o nehodu, při které unikl do potoka louh.
Podle zprávy už pracovníci čističky úniku zabránili, ale odstraňování následků potrvá ještě několik dnů.