VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S odhalováním pěstíren mají na Chebsku pomoct občané

Chebsko - V regionu se rozjel pilotní projekt Národní protidrogové centrály.

30.10.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Do boje proti pěstírnám konopí by se měli vydat i samotní občané. Národní protidrogová centrála (NPC) je k tomu vyzývá dopisem, který mají občané ve svých schránkách. Lidé mají policistům hlásit vše, co se jim zdá podezřelé. Pilotní projekt, jež počítá s podporou obyvatel, se rozjel právě na Chebsku.

Začnou na Chebsku

„Jako nejvhodnější region pro zavedení pilotního projektu byl zvolen region Karlovarského kraje, zejména oblast někdejšího okresu Cheb,“ vysvětloval mluvčí NPC Michal Hammer. Při tipování, pro kterou oblast se rozhodnout, zvítězilo Chebsko hned z několika důvodů. Jedním z nich byla také obsáhlá analýza, která se zabývala právě odhalenými indoorovými (vnitřními) pěstírnami konopí.

Soused zahrádkář může být nebezpečný

Policisté z NPC varují, že s sebou sousedství s pěstiteli konopí nese mnohá rizika. V takové lokalitě se dá předpokládat zvýšený pohyb kriminálních živlů. Sousedé jsou kromě toho vystaveni riziku požáru nebo smrti elektrickým proudem. 'Zahrádkáři' totiž dům připojí k elektrické síti načerno. Dopis také upozorňuje, že jsou domy, kde se pěstuje marihuana, nejen starostí policie, je to věc veřejné bezpečnosti.

Zatlučená okna, minimální pohyb

Podle policistů existuje několik rad, jak podezřelý dům poznat. Jeho obyvatelé jsou jen zřídka doma a chodí do domu jen na krátkou dobu či případně z domu vůbec nevycházejí. Návštěvníci se chovají podivně nebo přicházejí ve zvláštní dobu. Okna jsou zatlučena prkny nebo zakryta folií. Lze pozorovat únik jasného světla z oken a na oknech můžou být patrné kondenzované páry. Do domu se přináší zařízení používané pro pěstební činnost (velké ventilátory, světla, plastikové kontejnery na rostliny, klimatizační potrubí a další věci). Vše, co by občanům připadalo podezřelé, by měli nahlásit na linku NPC 974 836 531.

Marihuanu vyvážejí

Důvodů, proč dochází k nárůstu budování pěstíren, je víc. „Jedná se o obecnou oblíbenost mezi mladší populací obyvatel republiky,“ popisoval mluvčí Michal Hammer. „Marihuana je také vyvážená mimo území naší republiky.“ A jde o výhodný obchod. Podle mluvčího NPC je v Německu či v Holandsku cena několikrát větší než v České republice.

Nahlásit nebo ne?

Názory občanů na tuto problematiku se liší.

Rozhodně je potřeba hlásit všechny, kdo by mohli marihuanu pěstovat,“ podělila se s názorem Chebanka Markéta Vodičková. „Kdybych o nějaké ilegální činnosti věděla a nenahlásila ji policii, cítila bych se, jako bych sama porušovala zákon.“

Někteří ale situaci vnímají jinak. „Myslím si, že je hrozně těžké odhalit pěstitele konopí,“ řekla Petra Garlová z Chebu. „Kdybych o někom věděla, že marihuanu pěstuje, nahlásila bych ho, ale jak bych si tím mohla být jistá?“

VÁCLAVA SIMEONOVÁ

ZUZANA KASÍKOVÁ

Autor: Václava Simeonová

30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení