Malý chlapec a jeho maminka Ivana se ale s nepřízní bijí jako lvi. Nicolas měl podle prognózy lékařů zůstat ležící, chlapec se ale už potřetí naučil chodit a nastoupil do přípravného ročníku speciální základní školy. Pomáhají nejen lékaři, ale také lidé, kteří se snaží na podporu Nicolase pořádat různé projekty. Na jeho podporu se uskutečnil například cyklistický maraton. Nicolas je také zapojený do projektu Lvice 2020.

„Nicolas měl vlivem komplikací při porodu abnormální hromadění mozkomíšního moku v komorách mozkových,“ začala vyprávění maminka Ivana. Po dvou operacích lékaři zjistili syndrom Dandy-Walker, což je vzácné onemocnění, které postihuje vývoj mozku a dochází při něm k jeho deformacím, což má za následek problémy s pohybem, koordinací i intelektem dítěte. „Nicolas má ochrnutou celou pravou polovinu těla, trpí epilepsií, hyperaktivitou a mentální retardací,“ řekla maminka. Chlapec má za sebou sedm operací a další série ho čeká. Kvůli zákrokům se učí už potřetí chodit. „Lékaři radí pokračovat v soustavných, pravidelných, ale bohužel i nákladných léčebných terapiích.“ A aby toho nebylo málo, v současné době je zde také podezření na Landau-Kleffnerův syndrom. Jde o onemocnění, při kterém epileptická aktivita naruší komunikační centrum v mozku. Nemocný nejdříve přestane slyšet a na základě toho se mu rozpadne řeč a přestane mluvit.

Relikviář sv. Maura na zámku v Bečově.
Relikviář má své místo v Českém centru v Paříži

I přesto je Nicolásek společenský kluk. Miluje plavání a jízdu na koních. Jeho zdravotnímu stavu pomáhají právě nákladné rehabilitace. Na podporu Nicolase se uskutečnil nejdelší cyklistický maraton, kdy zdravotně handicapovaní i nehandicapovaní obstáli v podmínkách extrémního závodu a jeli čtyři dny nonstop napříč Českou republikou. „Na základě této akce se podařilo pro Nicolase vybrat více jak osmadvacet tisíc korun. Lidé mohou přispět také v rámci akce Lvice 2020 nebo na transparentní účet. Jsme rádi, že Nicolasův příběh není lidem lhostejný, a moc děkujeme,“ dodala maminka Ivana Üblová.