Konec analogového vysílání a s ním vypnutí vysílače Zelená Hora se na Chebsku nezadržitelně blíží. Termín je 30. září, po tomto datu nebudou moci diváci, kteří ještě nepřešli na digitální příjem dat, sledovat televizní program.


Podle výzkumu, který uskutečnila v územní oblasti Plzeň Národní koordinační skupina pro digitální vysílání, přešlo na digitální vysílání již 83 procent domácností. Dalších osm procent tak učiní do 30. září. Jedno procento přecházet nebude a osm procent domácností zatím s přechodem váhá.


„S problémy při přechodu na digitální televizní vysílání se setkalo 13 procent diváků, nejčastějším problémem byla nedostatečná kvalita signálu, druhým nejčetnějším problémem byla vadná společná anténa, případně výpadky programů, nebo vadný set–top–box (STB),“ uvedl mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Rostislav Starý.

„Od té doby, co začali s digitálním vysíláním, jsou problémy se signálem mnohem častější,“ okomentoval Jan Valečka z Chebu.

Lidé mají na výběr z několika možností příjmu digitálního signálu. STB je možné dokoupit ke každému televizoru. Přístroj se zapojí mezi anténu a televizor, přijímá digitální vysílání a převádí je na signál, s nímž si dokáží poradit všechny televizory.

Na řadu může přijít i satelit, kabelová televize nebo IPTV (internetový protokol). K satelitnímu příjmu je třeba anténa (parabola) a satelitní přijímač, který se připojí k televizní obrazovce. Digitalizace v sítích kabelové televize je zcela v režii provozovatelů jednotlivých kabelových sítí. O digitalizaci své sítě by měl kabelový operátor zákazníky s předstihem informovat, ve většině případů také zapůjčí digitální přijímač. IPTV je televizní vysílání, které používá pro svůj přenos vysokorychlostní internetové přípojky, nejčastěji ADSL (připojení k internetu prostřednictvím pevné telefonní linky) nebo připojení optickými vlákny.