Tamní unikátní radonové lázně po vynucené pauze zase ožívají. V současné době mají zhruba třetinu hostůz celkové kapacity 1 300 lůžek. Práci má prozatím zhruba polovina zaměstnancůa vedení se je snaží protočit s tou druhou. S postupným rozvolňováním vládních opatření by se měla zvedat i návštěvnost lázní. V to doufá i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který byl zahájení sezony také přítomen.

„Vláda připravuje takzvaný semafor. Cizinci ze zemí, které budou mít zelenou, k nám budou moci přicestovat bez testů na covid. Oranžová barva bude značit povinnost cizinců mít tento test a lidé ze zemí, které označíme červeně, k nám zřejmě nebudou moci přicestovat,“ řekl Vojtěch.

Třetina současných hostů v jáchymovských lázních jsou klienti, kterým pobyt hradí tuzemské pojišťovny.

Lázně se mění podle potřeby doby, ale účinnost i vysoký standard zdejší lázeňské léčby zůstávají. Stejně přistupují i k dodržování všech aktuálních epidemiologických opatření.

„Lázně jsou součástí zdravotnického systému České republiky, a hygienická opatření jsou tedy na nejvyšší možné míře. Navíc v případě nutnosti se maximálně pružně přizpůsobujeme situaci, aby se hosté cítili bezpečně,“ ujistil ředitel Bláha. Zároveň doporučil lidem, kteří váhají, zda jet, či nikoliv, pobyt v lázních neodkládat. „Není čeho se bát,“ zdůraznil ředitel. Aby lidé nezanedbávali léčení a prevenci, apeluje také Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Dobré je ovšem nezapomínat, že platnost schváleného návrhu na komplexní lázeňskou péči je u dospělých tři měsíce od data vystavení ošetřujícím lékařem a po uplynutí této doby návrh propadá. Těm, kteří měli návrh platný pouze do doby, kdy byly lázně kvůli celospolečenským opatřením zavřené, se snaží jejich pojišťovny vyjít vstříc a návrhy prodloužit.

„Vzhledem k tomu, že lázně patří mezi zdravotnická zařízení, věřím, že pro personál ve spojení se zodpovědností hostů nebude žádný problém vše společně zvládnout. A pobyt si hosté užijí,“ uvedl Vítězslav Švec, pravidelný host v Léčebných lázních Jáchymov. Byl v nich už čtyřiadvacetkrát. Díky silné radonové vodě mu účinně ulevují od bolestí spojených s Bechtěrevovou nemocí, kterou trpí už přes třicet let.

Lázní se nemusí vzdávat ani ten, kdo na ně od pojišťovny nárok nemá. Vyrazit totiž mohou hosté také na letní dovolenou. Lázeňské zázemí nabízí mimo jiné relax v bazénu a solné jeskyni, lidé mohou také aktivně odpočívat a třeba i šlápnout do pedálů za poznáním okolních krás. Právě to totiž přináší speciální týdenní pobyty Letní dovolená v Krušných horách a Dovolená s dětmi.