Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šachový turnaj: Sneženky se po třech dnech ujaly vedení

Mariánské Lázně – Šachový turnaj Sněženky a Machři, který se koná v Mariánských Lázních, je ve své půli

24.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ivan Černý

Prvnímu kolu zápasu Sněženek a Machrů předcházela simultánka české jedničky Davida Navary. Utkal se sedmnácti soupeři. V patnácti partiích zvítězil, remizoval s Kristýnou Zítkovou a přemožitele našel v předsedovi ŠSČR (Šachový svaz České republiky) Vlastimilu Sejkorovi.
„Pobavily mě bezprostřední komentáře diváků, že je to vynikající propagační krok k mé další kandidatuře,“ říkal se smíchem vítěz po společném fotografování s velmistrem Navarou.

Divácky nejatraktivnější partie prvního dne byla hra Dragoljuba Velimiroviče s Viktorijí Čmilyte. Velmistr Velimirovič nádherně černými předvedl, jak se má hrát Benoni výstavba, poté obětoval kvalitu a ve velmi nadějné a zřejmě již vyhrané pozici ztratil figuru a přes tuhý odpor podlehl.

Tereza Olšarová si bílými proti favorizovanému Lájoši Portischovi udržovala mírnou převahu a partii bezpečně zremizovala. V posledním duelu dne byla vysokou favoritkou Humpy Koneru. Její soupeř Wolfgang Uhlmann přehlédl pěšce a poté se sice bránil vynalézavě, nejdelší partie dne ale skončila vítězstvím indické hráčky.

V neděli se Machrům podařilo totéž, co den před tím Sněženkám: využít bílých figur k jednoznačnému vítězství v kole nad ratingově slabšími soupeři. Velmistryně Humpy Koneru a Viktorija Čmilyte černé barvy udržely, ale Ariannu Caoili a Terezu Olšarovou se podařilo ošálit.

„Viktorija Čmilyte se necítila příliš dobře, poradil jsem jí proto, aby se snažila rychle zamířit do remízových vod,“ prozradil k partii Lájoše Portische s Viktorijí Čmilyte kapitán družstva žen Michal Konopka. V partii přesto vznikla živá pozice, ve které nakonec Portisch získal výhodu. Nehrál však příliš ambiciózně a spokojil se s remízou.

Tereza Olšarová si držela asi po hodině hry skvělou pozici. Měla s Dragoljubem Velimirovičem malinko lepší koncovku, ve které měla minimálně remízu v kapse, po sérii nepřesností se však vše obrátilo a prohrála pěšcovku.

Arianne Caoili a Wolfgang Uhlmann rozehráli zahájení nestandardně, pozice však byla vyrovnaná a Caoili dlouho držela rovnou hru. Stálo ji to však hodně času a v časové tísni pokračovala špatně a prohrála.

„Hrál jsem záměrně ´křivé tahy´, aby se Humpy Koneru nedostala do svých schémat. Soupeřka měla převahu, ale pak byla má pozice velice dobrá,“ okomentoval svou partii Vlastimil Hort. „Velmistr Hort hrál partii velmi chytře, po časové kontrole stál lépe, nicméně zkušená indická vemistryně udržela remízu,“ zhodnotil partii Michal Konopka.

Po nadějném druhém dni, ve kterém Machři srovnali skóre, dostali těžký úder. Zdálo se, že už od zahájení bojují o to, aby uhráli alespoň nějaký bod. Tereza Olšarová se dopustila nepřesnosti, kterou soupeř Wolfgang Uhlmann nevyužil a tak bílá partii dovedla do vítězného konce.

V partii Humpy Koneru – Lájoš Portisch se zdálo, že může být bílá se zahájením velmi spokojena, černý stál velmi pasivně. Nutno dodat, že Koneru několikrát nezahrála nejsilnější pokračování a dávala Portischovi šance se ze stísněné pozice vysmeknout, přesto se jí však podařilo partii do vítězného konce dovést.

Také v partii Arianne Caoili s Dragoljubem Velimirovičem byla pozice příjemnější pro bílou. Velimirovič pokračoval nekorektně, přišel o figuru a přestože se snažil klást překážky, byl poražen.

V partii Viktorije Čmilyte s Vlastimilem Hortem měla bílá aktivní možnosti, Hort se navíc dostal do silné časové tísně, zhruba posledních patnáct tahů hrál s jednou minutou. Nakonec obětoval kvalitu a podařilo se mu udržet remízu.
Po třech dnech se tedy Sněženky ujaly vedení 7,5 : 4,5.


24.11.2010
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Poškozený sloup.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení