Lékaři bijí na poplach. Blíží se konec léta a to je tradičně období s nejvyšším výskytem průjmových onemocnění. Staré lidi, nemocné a malé děti přitom průjem může ohrozit i na životě. Jistotu, že se mu vyhnou, nemají lidé ani doma. Stačí jen málo – podcenit hygienické zásady či nedostatečně pokrm tepelně upravit – a nemoc člověku pořádně znepříjemní život.

„Chtěla bych zdůraznit, že salmonelózu nebo campylobakteriózu, která se skrývá převážně v drůbeži a ve výrobcích z ní, může člověk dostat i v sebečistší kuchyni, kde je veškeré náčiní z nerezu,“ vysvětluje asistentka oddělení epidemiologie chebské hygienické stanice Jitka Králíková. „Stačí, když se maso nedostatečně tepelně upraví a na některém místě zůstane polosyrové. To je také důvod, proč někdy rodinné oslavy či grilování končí hromadnou návštěvou lékaře.“ Odborníci také poukazují na to, že se stále velké množství hospodyněk nenaučilo důsledně oddělovat syrové maso a vejce od potravin, které už prošly tepelnou úpravou. Může se tedy stát, že na prkénku, kde kuchařka naklepala kuřecí řízky, vzápětí rozkrájí knedlík. Dalším nešvarem je používání syrových vajec do majonéz a krémů. „Zejména starší hospodyně mají ověřené postupy na výrobu domácích zákusků. Stalo se nám, že kontaminovaný dort putoval s příbuznými až do Anglie,“ pokračuje Králíková.

Velmi rizikové je podle hygieniků také ochutnávání syrových mletých mas, nádivek, těst a různých marinád, ve kterých je naložené maso. „Hosté si na grilovačce pochutnali, ale majitel, který vše připravoval, bohužel prožil celé odpoledne a večer na toaletě,“ přiblížila podrobnosti jedné z oslav Králíková. Ta také zdůraznila, že o tom, jestli člověk onemocní, rozhoduje kromě jiného i celková kondice organismu.