Stát se členem dětského pěveckého sboru SAšáci v Aši je prestižní záležitost. Vedoucí sboru Alexandra Benešová si chodí osobně vybírat sboristy do ašských škol. Ne každý má ale šanci.

„Z některé třídy vyberu dvě, tři děti, někde neuspěje žádné,” řekla na úvodní schůzce rodičů vybraných žáčků.

„Minulý rok bylo třicet dětí, letos uvidíme podle vybraných přihlášek,” vypočetla.

Jak vlastně takový konkurz probíhá? „Prvním krokem je, že se děti přihlásí. Ve druhé fázi si je vyzkouším. I když je na každého jen chvilka času, dokážu už za ta léta odhadnout, zda má malý pěvec talent pro sborové zpívání,” vysvětlila.

Třetím krokem pak je doma přesvědčit rodiče, že se dítě zpěvu chce opravdu věnovat.

„Já jsem slíbila doma, že se budu pořádně věnovat jak učení, tak sboru,” řekla desetiletá Markéta. Když přinesla domů předvyplněnou přihlášku, zářila nadšením.

Sbor SAšáci vznikl v roce 2001 při ašském gymnáziu. Hned první sezónu sbor absolvoval řadu adventních a vánočních koncertů v Aši, chebském divadle a úspěšně reprezentoval město Aš na koncertech i v německém Rehau a Selbu. Každoročně sbor zpívá na desítkách koncertů, pravidelně jezdí na tuzemské i zahraniční zájezdy, reprezentuje českou kulturu při mnoha příležitostech.

V letošním roce přivítali SAšáci v Aši dětský sbor z Japonska, se kterým odehráli společný koncert. Zároveň vyhlásili sbírku na pomoc zemětřesením postiženému Japonsku.

Obyvatelé Aše mezi sebou vybrali neuvěřitelných 37 797 korun a 50 eur.

Sbormistryně se však také velmi angažuje i v dalších kulturních činnostech, mimo jiné pořádala letos v Aši první Noc kostelů.