Tak úžasnou sezonu nepamatují houbaři za poslední léta, na tom se shodli mykologové na velké každoroční výstavě hub v Mariánských Lázních.

„Vloni a předloni jsme museli houby na výstavu dovážet ze všech koutů republiky," řekl předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura s tím, že před dvěma lety byla jedna z nejhorších sezon, kterou si pamatuje.

„Letos je zde k vidění přibližně tři sta druhů hub." Našly se ale takové exponáty, které na Chebsku nenajde houbař, ani kdyby se na hlavu postavil. „Je to například hřib satan, kterého si lidé pletou s hřibem žlučníkem, zvaným hořčák. Zatímco hořčák u nás je, satana jsme museli přivézt z Mladoboleslavska."

O tom, že Češi jsou národem houbařů, svědčí i účast na výstavě. Stovky návštěvníků mohly vidět mnoho výjimečných druhů. Mezi nimi se vyskytovala třeba i lesklokorka lesklá neboli rejši. Ta je nazývána houbou mládí, aktivuje krevní oběh a má pozitivní vliv na činnost jater, cév či srdce.

Na výstavě, kterou pořádali mykologové společně s chráněnou krajinnou oblastí Slavkovský les, využili návštěvníci také osvěty. „Padala tady spousta dotazů," usmál se Pošmura. „Také se stává, že lidé přijdou s nějakou houbou, kterou našli, a chtějí, abychom určili, co že to vlastně našli."

Řeč přišla i na lišky, které začaly v poslední době růst více než dříve. „Je to tak," potvrdil Pošmura. „Lišky mají rády vlhko, proto se jim letos tak daří. A také se v posledních letech zlepšilo ovzduší a to má mimo jiné vliv na růst lišek," dodal Jiří Pošmura.