Města a obce z celé republiky ale mohou na malou vesničku v problémech přispívat dál. Sdružení místních samospráv České republiky, které veřejnou sbírku na pomoc Pramenům v srpnu letošního roku vyhlásilo, ji totiž o několik měsíců prodloužilo.

„Vzhledem k tomu, že po komunálních volbách došlo v některých obcích k obměně vedení, rozhodlo se Sdružení místních samospráv odsouhlasit prosbu o pokračování celostátní sbírky až do konce prvního čtvrtletí roku 2019,“ informoval o důvodech prodloužení sbírky předseda sdružení Stanislav Polčák.

Sbírku Sdružení místních samospráv vyhlásilo symbolicky v roce, kdy si národ připomíná sto let moderní české státnosti. „Jsem nesmírně rád, že náš záměr se u obcí, které mezi dárci drtivě převažují, ujal, a chci velmi poděkovat jak jim, tak individuálním dárcům. Díky částkám pohybujícím se od stokorun až po tisíce je ke konci prosince na transparentním účtu více než dva a půl milionu korun,“ uvedl předseda.

Mezi dárci jsou obce z celé republiky a nechybí ani ty v kraji. Na svém posledním zasedání schválily příspěvek ve výši pěti tisíc korun například Tuřany na Chebsku. Už v minulosti přispěl do sbírky třeba i Ostrov.

Prameny mají dlouhodobě zablokovaný účet, nesmí nakládat se svými pozemky, infrastruktura chátrá a život v obci je čím dál obtížnější. „Prioritou je pro nás nová kanalizace a čistička odpadních vod,“ řekla starostka Pramenů Michala Málková. „Jakmile zaprší, tečou lidem splašky do sklepů a rozlévají se po silnici. Proto bych chtěla za sbírku, kterou vymyslel starosta obce Horní Podluží Karel Kopecký, moc poděkovat,“ řekla starostka. „Moc si pomoci vážíme a městům, obcím i jednotlivcům patří velký dík.“