Sčítání lidu, domů a bytů se konalo na území České republiky naposledy v roce 2001. Další sčítání je naplánováno již na březen příštího roku. Příprava na toto sčítání začala už před čtyřmi lety. „Sčítání je hrazeno ze státního rozpočtu a bude stát přibližně 2,6 miliardy korun. Což je méně než 250 korun na jednoho obyvatele.

Toto statistické zjišťování se provádí jednou za deset let a získaná data jsou důležitým zdrojem informací pro veřejný i soukromý sektor, pro rozdělování finančních dotací či zefektivnění služeb v oblasti vzdělávání, zdravotnictví či dopravě,“ konstatoval Stanislav Drápal, místopředseda Českého statistického úřadu. Sčítání je v zájmu všech zemí EU, ta všem členům nařídila získat statistické údaje za rok 2011 a tyto výsledky poskytnout nejpozději do roku 2014.

„S formuláři, které budou lidé vyplňovat, budou pomáhat vyškolení zaměstnanci České pošty, která byla vybrána ve výběrovém řízení. Sčítání se bude konat také v armádních jednotkách i zdravotnických střediskách,“ dodal místopředseda. Ve formulářích budou oproti minulému sčítání tři nové otázky. „Novinkou je například registrované partnerství,“ doplnil místopředseda.

Ten také potvrdil, že osobní data lidí budou velmi dobře chráněna. „Sběr dat budou provázet přísná bezpečnostní opatření, která mají zabránit i zneužití informací samotnými sčítacími komisaři. Každý komisař musí vyplněný dotazník odevzdat na sběrné místo, které má své prostory velice dobře zabezpečeny. Formuláře bude možno také vyplnit přes internet,“ pokračoval Stanislav Drápal.

Podle něj zabere vyplňování formuláře zhruba 30 minut. Na sčítání bude v České republice k dispozici více jak 14 500 komisařů České pošty a 1 600 komisařů ze statistického úřadu. Do sčítání se zapojí také cizinci, kteří budou momentálně na území republiky. „Například lidi v hotelech budou muset spočítat jejich provozovatelé. Momentálně jednáme i s Asociací azylových domů, chceme co nejpřesnější statistiky,“ uzavřel místopředseda.