Na území Chebu funguje přibližně neuvěřitelných 800 hracích automatů! Drtivou většinu z nich povolilo Ministerstvo financí. Představitelé města ale vzkazují: Odeberte většině licenci, porušují městskou vyhlášku!

„Právník města připravil dopis, ve kterém ministerstvo žádáme o zrušení licencí pro přístroje, které povolilo i přesto, že jsou na místech, kde to městská vyhláška zakazuje,” sdělil chebský místostarosta Michal Pospíšil. A takových měst a obcí, kde se vyhlášky v republice porušují, není málo - asi 200. Jak místostarosta vysvětlil, podle neoficiálních zpráv má ministerstvo odebrat licence jen v případě, že celý proces stihne do konce roku. „Pokud by to byla pravda, důrazně bychom se takovému kroku bránili. Pak bychom totiž prý měli možnost požádat o zrušení licencí až za tři roky. V takovém případě bychom asi museli přistoupit k redukci provozních dob míst, ve kterých automaty povolované ministerstvem mají,” vysvětlil.

A co na to samotný úřad?

„Ministerstvo financí s ohledem na ústavní nálezy 'Chrastava' a 'Františkovy Lázně' změnilo zásadním způsobem proces povolování loterií a jiných podobných her dle loterijního zákona,” vysvětlil mluvčí Ondřej Jakob s tím, že se tak měl extrémně navýšit počet různých žádostí. Ty však prý „často reagují na ne vždy profesionální mediální výstupy a způsobily nárůst této agendy o řádově stovky procent.”

Jak mluvčí podotkl, žádosti o zrušení pravomocných povolení jsou Ministerstvem financí posuzovány individuálně, s ohledem na další ústavně vymezené principy. „Jedná se o řízení dle správního řádu se všemi jeho důsledky. Je nezbytné brát v potaz skutečnost, že Ministerstvo financí povolovalo loterie a jiné podobné hry dle ustanovení 50 odst. 3 loterijního zákona od roku 2005, tedy šest let, a je tak technicky nemožné vyhovět žádostem o zrušení v období dvou měsíců,” vysvětlil.

Podle mluvčího to prý ale neznamená, že by ministerstvo mělo na odebrání licencí jen dva měsíce, po jejichž uplynutí by odebrání nebylo možné.

„Dvouměsíční lhůta byla zmíněna v souvislosti se lhůtou pro vydání rozhodnutí uvedenou v § 71 Správního řádu,” dodal mluvčí s tím, že jde tedy o dobu, jaká je na vyřízení připomínky daná ze zákona.