Na historické minimum klesla nezaměstnanost v Ašském výběžku. Celkem tu je bez práce jen 3,9 procenta lidí. Přitom v celém chebském okrese je nezaměstnanost 5,37 procenta. I přes tuto uspokojující zprávu se nedaří do mnoha textilních firem v Aši nové zaměstnance dostat. Město se snaží situaci zlepšit, ale zatím to jde jen pomalu.

Jak v krátké době zajistit ašským zaměstnavatelům v textilních oborech zaškolené pracovníky, jedná vedení města Aše, zaměstnavatelé, krajská hospodářská komora a pracovníci úřadu práce již delší dobu.

„V ašských textilních provozovnách se dlouhodobě nedostává šiček. Zaměstnavatelé v této souvislosti požadují změny v učňovském školství a také pružnější systém rekvalifikací, které by navíc chtěli organizovat sami," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Současná legislativa to však neumožňuje. Zaměstnavatelé se přesto nevzdávají a se státními úřady o možnosti pořádat rekvalifikační kurzy budou i nadále jednat.

„Podle posledních informací, které máme k dispozici, je v současné době v Aši v evidenci asi 500 osob. Při úvaze, že část z těchto lidí pracuje takzvaně načerno a další část je nezaměstnatelná, dostáváme se do druhého extrému v Aši pracovní síly v současné době ve větším počtu k dispozici prakticky nejsou," dodal mluvčí Vrbata. Nová pracovní místa budou k dispozici i lidem v Chebu. Vznikne tu nový podnik v průmyslové zóně. Město Cheb chce jednat o pozemcích mezi kruhovým objezdem u průmyslového parku a 'Ypsilonkou' směrem na pískovnu. Podle starosty Petra Navrátila je tam sto hektarů pozemků.