Na třicet kilometrů nových polních cest, které využijí nejen zemědělci, ale i cyklisté, jezdci na koních a pěší turisté, v budoucnu protká krajinu kolem Tří Seker na Mariánskolázeňsku. Oblast, která by se tak mohla stát turisticky velmi zajímavou lokalitou, oživí také obnovené kapličky, odpočinková místa a informační tabule.

„Všechny tyto novinky jsou součástí komplexních pozemkových úprav, které na našich šesti katastrálních územích vyhlásil Pozemkový úřad v Chebu,“ pochlubila se tamní starostka Dagmar Strnadová. „Domívám se, že i díky tomu se nám podařilo získat v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku oranžovou stuhu.“

Toto ocenění, které za spolupráci obce a místních zemědělských subjektů letos poprvé vyhlásilo Ministerstvo zemědělství, předal obci zástupce ministerstva na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže v Královském Poříčí. Třísekerští slavili úspěch zejména proto, že se jim podařilo dohodnout se s okolními vlastníky zemědělské půdy na tom, jak bude krajina kolem jejich obce vypadat v budoucnu. Vesnička, kde trvale žije 820 obyvatel, tak trumfla i daleko větší sídla.

Cesta k oranžové stuze ovšem nebyla jednoduchá. Obec i zemědělci se však nakonec i za cenu drobných ústupků na konečné verzi dokázali dohodnout.

„Hledali jsme ve starých mapách zaniklé cesty, kapličky či boží muka a společně s lidmi, kteří v okolí vlastní zemědělskou půdu, jsme plánovali obnovu historických památek, zemědělských cest, mezí, kamenných zídek a rybníků, “ řekla starostka. „Zemědělci museli určit, kudy budou najíždět na pole s technikou, leckde jsme je žádali o výměnu části obdělávaného pole za jinou půdu, aby bylo možné vybudovat například část cesty nebo odpočinkové místo. Jednání to byla složitá a povedla se zejména díky vstřícnosti dvou největších vlastníků půdy tady u nás: Edith Rosolové a Karlu Tremlovi. Také nám moc pomohli zaměstnanci Pozemkového úřadu v Chebu, kteří nápady a návrhy nechali zapracovat do projektů. To všechno jsou lidé, kteří obci pomohli oranžovou stuhu získat. Moc jim za to děkuji,“ uvedla starostka Strnadová.

Na obnovení původních stezek v krásném okolí Tří Seker se těší i Martin Suda z nedalekých Mariánských Lázní: „Jezdím všude na kole, nové cyklostezky určitě uvítám.“