Podněty občanů i špatné dopravní spojení Karlovarského kraje s Prahou přiměly senátory Jana Horníka (STAN s podporou TOP 09), Pavla Čáslavu (ODS) a Miroslava Nenutila (ČSSD) iniciovat petici. Tou chtějí vládě i Senátu dokázat, že veřejnost chce dostavbu rychlostní silnice R6.

„Impulsem se stal nedávný návrh Ministerstva dopravy České republiky přerušit výstavbu některých již připravených úseků a spojení s hlavním městem oddálit až po roce 2025. Tento návrh opět odsouvá Karlovarsko na dlouhá léta do pozice příhraničního regionu a na okraj zájmu společnosti,“ nastínil k situaci senátor Horník.

Politici už podnikli konkrétní kroky a zřídili novou zajímavou internetovou stránku www.chcemer6.cz, na které lidé najdou podrobné informace o petici i situaci kolem výstavby R6. „Pro platnost petice je však potřeba, aby ji lidé podepsali i fyzicky, a proto s pomocí našich asistentů rozšíříme archy na úřady, do velkých podniků a celkově mezi lidi. Chtěli bychom získat alespoň třicet tisíc podpisů, ale kdyby jich bylo sto tisíc, tak se samozřejmě zlobit nebudeme,“ doplnil Horník.

Senátoři se nechtějí zaměřit pouze na místní lidi, ale i ty z dalších regionů. „Domnívám se, že problematika R6 se nedotýká jen místních lidí, ale také těch z Prahy i celkově ze Středočeského a Ústeckého kraje. Proto i tam budeme naše aktivity propagovat. Rádi bychom o spolupráci požádali také poslance, protože je potřeba aktivitu hodně zvýšit,“ sdělil Čáslava.

Senátor Nenutil také přednesl materiál, podle kterého se strategie řešení dopravy v České republice výrazně mění. „Z tohoto materiálu například vyplývá, že se termíny některých staveb hodně posunou. Dále jsem vyčetl i fakt, že se v následujících letech v Karlovarském kraji budou dělat jen dvě větší dopravní stavby. Navíc není ani jisté, že bude včas hotové spojení Karlovy Vary – Cheb. Je to návrh dopravní strategie, který se rozhodně nečte lehce. Budeme se snažit, aby skutečně Karlovarský kraj nebyl místem, na které všichni ve vládě zapomínají,“ posteskl si senátor Nenutil.

Všichni tři politici se shodli, že by byla petice s mnoha podpisy za stavbu silnice R6 pro vládu vhodným dárkem pod stromeček.