Než ji mohl předat někomu kompetentnímu, přehazovali si jej různí úředníci jako horký brambor.

Občanku našel senior, který si nepřál zveřejnit své jméno, u chebské Americké školy. Rozhodl se, že ji tedy odnese do 'nálezů' na Městský úřad v Chebu. „První úřednice na chodbě úřadu mě poučila, že jsem na špatné adrese a že musím s občanským průkazem jít na policii, tam že se ztracené doklady odevzdávají," popisoval jednaosmdesátiletý občan z Františkových Lázní. „Nepotěšilo mne to, ale došel jsem tam. Nad zvýšeným přízemím policie z otevřené vrátnice mě opět vrátný poučil, že se tam tyto nálezy neodevzdávají a že s tím musím zajít do okresní budovy a tam na oddělení osobních dokladů to předat," pokračoval.

A protože vrátný trval na svém, senior i přes svůj věk zamířil do další budovy. „Protože nejsem chebským občanem, neumím se v této nedostatečně orientačně vybavené budově pohybovat," uvedl muž. A tak pokračoval labyrintem, aby jej další tři úředníci poslali do jiné kanceláře. Dohromady tak příhodu o ztraceném průkazu vyprávěl už pátému člověku, není tedy divu, že ztratil trpělivost. „A tak jsem jí vysvětlil, co si o ní a jejich budově myslím. Poté dáma zvedla telefon, volala pravděpodobně na útvar oddělení policie, a milostivě mi řekla, že to mohu nechat u ní a že to odevzdá," vyprávěl. „Když budu počítat vzdálenosti, které jsem našlapal, tak se blížím ke třem kilometrům. Svůj věk jsem už prozradil, a tak si říkám, zda mi občanský průkaz nějakého Adama za to stojí. Sám o sobě vím, že jsem poctivý, a tak si nechte ode mě poradit, že s poctivostí nejdál dojdeš, já jsem došel hodně daleko," shrnul.

Na to, proč musel jednaosmdesátiletý pán absolvovat takové martyrium, se Deník zeptal na chebské radnici i na policii. „Případ jsme prošetřili a domníváme se, že pán nejspíš zprvu neoslovoval naše úředníky. Z jeho písemného vyjádření není zřejmé, kdy vlastně se měl v naší budově takto trápit jsou tu rovněž kanceláře jiné instituce, pravidelně zde funguje poradna obchodní inspekce a podobně," sdělila Martina Kuželová, mluvčí chebského městského úřadu. „Naši zaměstnanci vědí, že občanský průkaz nálezce vrací nejlépe do jakékoli z kanceláří pro tyto doklady," vysvětlila s tím, že ale není třeba pořadové číslo. „Je nám líto, že pán nebyl v našem objektu instruován správně. Občanům, kteří mají pocit, že bloudí, doporučujeme obrátit se na podatelnu."

A podatelna se nachází v obou budovách chebské radnice hned v přízemí.

Jak potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová, policie by případ ráda prošetřila. „Pokud najde nálezce doklad totožnosti, může ho odevzdat na několika místech, jedním z nich je i Policie ČR. V případě, že zaměstnanec policie odmítl převzít nález dokladu od muže, rádi bychom tento případ prošetřili, avšak z níže uvedených informací není patrné, kde a kdy v Chebu senior byl a chtěl průkaz odevzdat. Velmi si vážíme poctivých lidí, kterým není nepříjemnost ostatních lhostejná, a jistě bychom neradi těmto lidem znepříjemňovali život," ubezpečila s tím, že se případem začnou zabývat hned, kdy získají podrobnější informace.

Pokud nechce nálezce dokladu či jiných osobních věcí, například klíčů, vážit cestu na policii, jsou po městě vyvěšeny schránky důvěry s označením Policie ČR, do kterých lze tyto nálezy vhodit.