„Ahoj babi, tady tvůj vnuk, potřeboval bych peníze," i takto může začít telefonát, ve kterém se kdosi snaží seniory připravit o peníze.

„Policisté prošetřují sérii podvodných telefonátů směřujících k seniorům," informovala tisková mluvčí policie Zuzana Týřová. „Neznámý pachatel se představí jako vnuk dotyčné osoby. Policisté žádají o zvýšenou opatrnost především u seniorů, aby se nestali obětí podvodného jednání."

Vypočítavost lidí, kteří se neštítí okrást bezbranné a důvěřivé seniory, nezná mezí. „Osobně jsem se s jedním takovým případem setkal," řekl senior František z Chebu. „Přistoupil ke mně mladík, mohlo mu být tak dvacet, a oznámil mi, že je kamarád mého vnuka," vylíčil sedmdesátiletý muž. „Prý potřebuje peníze na opravu auta a můj vnuk mě prosí, abych mu je půjčil. Naštěstí mám tři vnučky, takže jsem pochopil, že jde o podvod. Přiznám se, že jsem se bál," uvedl s tím, že řekl, že vnukovi tedy zavolá. „V tu chvíli podvodník zmizel. Je ale spousta těch, kteří bez váhání půjčí. Jsme prostě ze staré školy, nás učili pomáhat."

A právě na to podvodníci spoléhají a senioři jsou pro ně snadnou kořistí. Kriminalisté proto nabádají, aby byli starší lidé obezřetní.