Proti tomuto plánu se však postavilo tvrdě město Cheb a s tímto nesouhlasí. Starosta města Zdeněk Hrkal se proto setkal s náměstkem hejtmanky Petrem Kubisem, aby si informace upřesnili a případně upravili. Ke sloučení zmíněných zařízení sice formálně dojde, ale klienti domovů o žádná lůžka nepřijdou.

„Řekl jsem Petru Kubisovi, že se snižováním lůžek v našem městě razantně nesouhlasím, protože jejich počet se vyvíjel několik let a Cheb nabízí seniorům ve městě hned několik zařízení, kde si mohou užívat stáří,“ sdělil starosta města Chebu Zdeněk Hrkal.

Kvůli slučování domů už vznikla v Chebu i petice, kterou podepisují zejména klienti a jejich příbuzní. V ní je celkem sedm bodů, proč se sloučením nesouhlasí. Jde například o to, že klienti špatně nesou změnu prostředí, hrozí tak zhoršení jejich zdravotního stavu, z Dragounské se snáze dostanou do obchodu a podobně.

Chebsko se už několik let dopředu na stárnutí obyvatelstva připravovalo, a proto tu vzniklo v minulosti domovů pro seniory hned několik. Vedení města tak nevidí důvod, proč by teď měli lidé o tato místa přijít. V chebském regionu je totiž pro seniory k dispozici celkem 464 lůžek, ale na Karlovarsku a Sokolovsku je jich pouze 200. A to je podle kraje hlavním kamenem úrazu, a proto chtěl některá lůžka uvolnit pro své seniory.

Ilustrační foto.
Na modernizaci hřiště půjde skoro 35 milionů

„Dohodli jsme s náměstkem, že se zařízení sloučí, ale k žádnému útlumu nedojde. Lidé si tak stále budou moci vybrat, ve kterém zařízení stáří stráví. Tím pádem se od razantního snižování lůžek ustoupilo,“ podotkl starosta Hrkal.

Karlovarský kraj bude v následujících týdnech zjišťovat, kolik je v domovech pro seniory ubytovaných klientů, kteří nejsou z Chebska. „Určitě nebudeme nikoho násilím nutit ke stěhování na Skalku. Ti, co budou chtít zůstat v Dragounské ulici, ti tam budou moci setrvat i nadále,“ poznamenal náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Budova domova v Dragounské ulici je v majetku města a kraj si ji pronajímá. Domov pro seniory na chebském sídlišti Skalka je v majetku kraje.