Cheb Městská knihovna v Chebu nabízí seniorům novou možnost setkávání a vzdělávání. Fungovat zde začala virtuální Univerzita třetího věku. Zájemci se do studia mohou ještě zapojit.

„Ke studiu virtuální univerzity mě přiměly určité životní skoky. A musím říci, že mě toto studium opravdu zvedlo. A jsem za to vděčná vedoucí knihovny paní Mudrové, která mi pomohla se do tohoto studia zapojit," řekla Renata Křížová z Chebu. „Tímto studiem se dá výborně trénovat mozek. Oživuji si spoustu vědomostí a zároveň i doplňuji některé věci, které člověku během života uniknou," doplnila.

Virtuální univerzita má tento podzim v chebské knihovně premiéru.

„Řada lidí zná kurzy Univerzity třetího věku, které pořádá i zdejší fakulta Západočeské univerzity, kde je možné osobně navštěvovat přednášky 'živých' lektorů," uvedla vedoucí chebské městské knihovny Marie Mudrová. „Díky rozvoji techniky je však možné studovat i vzdáleně získat přístupové heslo a přednášky zpracované a natočené se skutečnými odborníky v různých oblastech si pouštět podle potřeby i několikrát doma."

Knihovna se v září spojila s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a zkušebně spustila kurz Astronomie. „Prvních sedm studentů ho absolvovalo a rozhodlo se pokračovat. Pro první semestr si z nabídky dvanácti možností vybrali Lidské zdraví. A tak od října je možné se v šesti přednáškách dozvědět řadu zajímavostí od základních pojmů v lékařství až po závažné choroby, jako je Alzheimerova demence," popisovala vedoucí. „Studenti přednášky společně zhlédnou vždy ve čtvrtek jednou za čtrnáct dní od osmi hodin v půjčovně pro dospělé. Společně pak vyplní test, mohou si půjčit knihy k tématu, vzájemně diskutovat."

Výhodou je, že si mohou přednášku znovu spustit a vyzkoušet si i další nabízené testy, a to jak doma, tak v knihovně. „Po absolvování zimního semestru dostanou pamětní list. Získají i index, kam se jim budou přednášky zapisovat, a tak jako u kamenné Univerzity třetího věku mohou po třech letech dospět k promoci," podotkla Marie Mudrová.

Že to zní lákavě? Kdo by měl chuť se ještě ke studiu připojit, má šanci. „Stačí přijít 1. listopadu v osm hodin do půjčovny pro dospělé, kde se dozví všechny podrobnosti," sdělila vedoucí knihovny.

Studium je určeno pro zájemce nad padesát let a invalidní důchodce bez rozdílu věku. Cena za semestr činí 300 korun a účastníci dostanou studijní materiály a drobné občerstvení zdarma.