Fakt, že počítače a surfování po internetu nejsou jen doménou mladých, potvrzují některá města a obce v Karlovarském kraji. Ty se přizpůsobily věkovému průměru návštěvníků svých stránek a začaly vzhled webovek upravovat tak, aby vyhovoval starším ročníkům.

„Je mi 65 let a hůř vidím," řekl Josef Martínek z Mariánských Lázní. „Oči jsou to jediné, co mi brání v tom, plnohodnotně si vychutnávat internet. Pracovat s počítačem mě naučily kurzy pro seniory, jen ta malá písmenka mi dělají problémy," posteskl si.

A právě proto se například Odrava rozhodla na své webové stránky umístit takzvanou zjednodušenou verzi nejen pro seniory. „Někteří senioři si stěžovali, že se jim obtížně hledá to či ono," informovala starostka Odravy Alžběta Derahová. „Proto jsme přistoupili ke zjednodušené verzi a doufám, že jsme jim tím situaci zlehčili. Ohlasy sice nemáme, ale osobně si myslím, že jim to pomohlo." Ke zjednodušení přistoupili také ve Velké Hleďsebi na Chebsku. Celý modul webovek a jeho obsah jsou koncipovány tak, aby co nejvíce vyhovovaly starším občanům. Navigace stránek je maximálně zjednodušená. Obsah se zobrazuje velkým písmem pro lepší čitelnost. Některé informace si lidé mohou nechat dokonce předčítat.

Zjednodušené verze mnohdy přivítají i mladší ročníky, než by se mohlo zdát. „Nejsou to jen senioři, kteří potřebují snadnější vyhledávání nebo větší písmo," řekl dvacetiletý Jiří Novák z Aše. „A i kdyby měly programy sloužit jen seniorům, je to dobře. Jsou to přeci stejní uživatelé jako mladí lidé."

Na Karlovarsku systém předčítání obsahu městských internetových stránek využívá město Toužim. Ke každému článku, který je zde zveřejněný, přísluší ikonka, která po stisknutí přečte celý obsah. Na stránkách navíc naleznete i graficky zjednodušenou verzi, věnovanou právě seniorům. Pokud uživatel zvolí tuto variantu, všechna písmenka se mu zvětší, a navíc i podle obrázků okamžitě pozná, co pod kterým najde.

Přístupnější internetové stránky pro seniory připravuje i Sokolov. Lidé v pokročilém věku se jich ale dočkají až v příštím roce. „Radnice chce příští rok spustit zbrusu nové webovky. Jejich součástí bude právě i verze pro seniory," potvrdil místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Město podle jeho slov uvažovalo, že by verzi pro důchodce spustilo ještě ve staré verzi. Od toho ale upustilo. Spuštění nových stránek bude stát až 250 tisíc korun. „Čekáme, zda na vytvoření nových stránek nezískáme dotaci, proto chystáme nové stránky až na příští rok," doplnil.

Mariánské Lázně o verzi zatím neuvažovaly. „Monitorujeme možné zájemce z řad seniorů," uvedl informatik města Petr Placek. „Náš systém lze v budoucnu o tuto nadstavbu bez problémů rozšířit."