Ve Velkém rybníku na Hroznětínsku hygienici zakázali koupání kvůli masovému nárůstu sinic a vodního květu. Zákaz tam vydávají hygienici s železnou pravidelností.

A podobně je na tom také přehradní nádrž Skalka v Chebu. „Nepamatuji se, že ve Skalce byla za poslední léta voda vhodná ke koupání,“ uvedla Jana Holá z Chebu. „Jako malá jsem se na plovárně koupala pomalu každý den. Teď bych tam své děti nevzala ani za nic. Raději sednu na autobus a pojedu na Jesenici, kde se dá koupat bez problémů. I kvůli tomu, že někdy není čas vyjet, jsme pořídili dětem na zahradu větší bazén. Tam mám kvalitu vody pod kontrolou a moji synové se mohou koupat kdykoli.“

A jako vodu nevhodnou ke koupání vyhodnotili hygienici také přírodní koupaliště v obci Děpoltovice. Lehce zhoršenou kvalitu vody hlásí koupaliště Rolava na Karlovarsku nebo přírodní koupaliště v blízkosti Nové Role. „Když má voda zhoršenou kvalitu vody, většinou se v ní ještě koupeme,“ řekl Jaroslav Horký. „Vždycky potom se ale důkladně osprchujeme.“

Letošní školní rok byl jiný. Kvůli koronaviru si řada dětí vylepšila své známky na závěrečném vysvědčení, nejinak tomu bylo i na Základní škole Dukelských hrdinů. Z vysvědčení měli pochopitelně největší radost prvňáčci.
OBRAZEM: Vysvědčení dostávali kvůli koronaviru také rodiče

Naopak výbornou kvalitou vody se může pyšnit jezero Michal, Dřenice nebo Lido v Mariánských Lázních. Tam mohou milovníci plavání skočit bez zaváhání a vodních radovánek si užívat dosyta.

Mnozí lidé mávnou nad zelenou vodou rukou a tvrdí, že se jim nemůže nic stát. Sinice ale představují velká zdravotní rizika. Koupání pak může způsobit alergické reakce, při pozření střevní potíže a je možný i přenos žloutenky typu A. „V dětství jsme jezdili s rodiči na Hracholusky a ke konci srpna už tam byla taková voda, že jsem vylezla se zelenými vlasy,“ zavzpomínala Helena Kostková z Mariánskolázeňska. „Nikdy jsem žádnou vyrážku neměla, ale dneska už bych to neriskla a ve vodě, která se mi nelíbí, bych se nekoupala.“

Přestože hygienici sledují přírodní koupaliště v pravidelných intervalech, jsou místa, která nekontrolují. Jsou to například rybníky nebo menší koupaliště. I tam ale mohou být podmínky pro koupání nevhodné. Zaplavat si ve vodě, kde plavou mrtvé ryby, voda zapáchá nebo si člověk nevidí ve vodě po kolena na špičky prstů, není podle hygieniků dobrý nápad.

Lidé si dokonce mohou test na přítomnost sinic a řas udělat sami. A není to nic těžkého. Čistou PET lahev stačí naplnit vodou z koupaliště a nechat minimálně dvacet minut v klidu stát na světle. Pokud se vytvoří u hladiny v lahvi zelený kroužek nebo zelené krupice, a jinak voda zůstane čirá, jsou ve vodě sinice. Pokud je voda v lahvi zakalená, s největší pravděpodobností se ve vodě vyskytují řasy.