Rekonstrukce vnitrobloku sídliště mezi ulicemi Karlova a Moravská v Aši je v plném proudu. Veškeré práce ustanou v polovině října letošního roku. A na co všechno se mohou lidé těšit? Na sídlišti přibude zeleň, nové inženýrské sítě a veřejné osvětlení. Samozřejmostí bude i více míst na zaparkování. Celkové náklady dosáhnou 26 milionů.

„Stavební práce podpořil i ROP Severozápad. Jedná se o modernizaci staršího panelového sídliště umístěného mezi Hlavní, Karlovou a Moravskou ulicí a Poštovním náměstím a náměstím Goetha, s úpravou části plochy mezi panelovými domy v ulici Moravská," informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

„Stavba zahrnuje obnovu prostoru uvedeného sídliště se zásahy do komunikací, veřejné zeleně, inženýrských sítí a veřejného osvětlení. Také tu přibudou tolik potřebná parkovací místa," upřesnil mluvčí.

Ašská radnice má v plánu zde vysázet celkem 1417 rostlin. Povoleno k pokácení je 24 stromů.

„Mezi nimi padne k zemi devět bříz bělokorých, tři kusy javorů klen, tři modříny a další," vyjmenoval mluvčí Aše.

Tyto stromy nahradí například třináct jabloní, čtyři hrušně, čtyři javory a dva modříny. Z keřů pak v sídlišti poroste sedmačtyřicet kusů šeříku obecného, dvaadvacet tisu červeného a devětapadesát rododendronů a deset třešní ptačích.

„V seznamu zeleně pro výsadbu v tomto sídlišti jsou ještě vajgélie, skalník, tavolník, africká kopřiva či bez černý. V současné době se zde pracuje zejména na obnově stávajícího hřiště na míčové sporty a stavbě nového chodníku," popsal stavební úpravy mluvčí Vrbata.

Revitalizace vnitrobloku Karlova a Moravská je třetí investicí tohoto typu v posledních letech. Jako první se upravovalo sídliště Palackého, následovalo sídliště Dlouhá, Nemocniční.

„Ve stadiu příprav je revitalizace sídliště Mikulášská, Příbramská. Podrobnosti k revitalizaci lze na webových stránkách města Aše nalézt například v části Dokumenty Studie Revitalizace sídliště Karlova, Moravská," dodal mluvčí Milan Vrbata.

Podobu revitalizace zde významně ovlivnili obyvatelé sídliště, kteří například spolurozhodovali o vybavení mobiliářem a o umístění zeleně.

Revitalizace prostranství panelového sídliště se měla uskutečnit už v roce 2014, přesunuta byla ale do roku 2015 kvůli rizikům s termíny ve výběrovém řízení, které mohly zdržet zahájení stavby. Nebyla tak jistota, že se úpravy dokončí ještě před zimními měsíci, což by mohlo přinést problémy nejen stavbařům, ale zejména obyvatelům sídliště.