Mnozí lidé v centru Chebu včera nevěřili, že se probudili do rána 11. září 2009. Kvůli neuvěřitelné frontě, která byla k vidění u jednoho chebského obchodu s elektrospotřebiči, se někteří Chebané ve vzpomínkách posunuli o desítky let nazpět.


„Připomíná mi to scénky z filmů, kde lidé dříve stáli fonty na to, co měli zásobovači přivézt. Nikdo ale vlastně nevěděl, co to je,“ smál se Jaroslav Jelínek z Chebu, který Školní ulicí procházel.


Na banány ani na mandarinky ale lidé nečekali. „Připravili jsme akci s výhodnými set–top–boxy,“ vysvětlil Pavel Vachek, vedoucí daného obchodu. „Pro zákazníky jsme jich přichystali 200. Během necelých třiceti minut byly rozebrané.“ A aby ne. Obyvatelé regionu u prodejny stáli již před osmou hodinou, a to i přes to, že začíná otevírací doba v devět hodin. „Kromě toho jsme měli připravený doprovodný program, který se také okolo konce analogového vysílání točil,“ popisoval vedoucí. I přes to, že je již digitalizace za dveřmi, zákazníci mívají stále stejné otázky. „Nejde ani říct, zda se mladí ptají na něco jiného než ti starší. Nejde to zobecnit.“ Podle prodejců není ani takový zájem vrcholem. „Podle mého názoru bude mnoho lidí set – top – boxy řešit až na poslední chvíli,“ sdělil Vachek. „Dokonce si myslím, že ten největší nápor přijde, až analogové vysílání skončí úplně,“ dodal.


Podobně to cítí také v elektře v chebské Evropské ulici. „Prodej set-top-boxů se zvýšil, ale čekáme ještě větší nápor zákazníků ke konci měsíce,“ řekl jeden z prodavačů. „Prodej nových televizí s digitálním tunerem je průměrný. Poptávka je spíše po set-top-boxech,“ dodal.

VÁCLAVA SIMEONOVÁ


JAN BURIÁNEK