Vody přehradní nádrže Skalka na Chebsku se už opět zelenají. Přitom kvalita vody v nádrži se prudce změnila během několika posledních dnů.
„Ještě před týdnem byla voda čistá a dalo se dívat asi 150 centimetrů hluboko,“ poznamenal chebský místostarosta Miroslav Plevný. V těchto dnech je ale voda podle něj plná zelených chuchvalců.

Zamoření vody sinicemi v přehradě Skalka už několik let trápí všechny Chebany. Hygienici vodu pravidelně kontrolují a kvůli nebezpečným sinicím zde zakazují koupání. Letos zatím voda hygienickým požadavkům vyhovuje.
Situace se ale ani v letošním roce příliš nezlepší. „Město má jen malou šanci něco změnit. Přehrada není v jeho majetku. Patří společnosti Povodí Ohře,“ uvedl místostarosta Plevný.

Navíc nikdo nezná spolehlivý recept, jak se sinic z přehrady zbavit. Proti použití modré skalice protestují rybáři i ochránci přírody. Podle nich by se tím zvýšilo množství těžkých kovů v sedimentu na dně nádrže.
Většina navrhovaných opatření je navíc velmi drahá. Například náklady na předzdrž, která by měla zachytit přítok živin pro sinice, jsou v řádech desítek milionů.