„Je to problém. Bohužel město Cheb nemá příliš mnoho šancí, jak tuto situaci zvrátit,“ uvedl chebský místostarosta Miroslav Plevný. „Nejsme vlastníkem přehrady a nemůžeme investovat do cizího majetku,“ dodal. Přehrada patří společnosti Povodí Ohře se sídlem v severočeském Chomutově. V celém problému se kromě města Cheb angažuje také odbor životního prostředí krajského úřadu.

Od loňského roku sice existuje studie, ve které je uvedeno 27 alternativních návrhů na možné řešení, nikdo ale neví, jak by byly účinné. Právě v letošním roce se měly tyto metody v jednotlivých částech přehradní nádrže vyzkoušet. Podle informací chebské radnice ale společnosti Povodí Ohře chybí odborný garant, který by pomohl jejich účinnost vyhodnotit, a hrozí tedy další zpoždění v boji se šířením sinic.

Problémy se zajištěním garanta potvrdil i mluvčí společnosti Povodí Ohře Jan Svejkovský. „Zatím se nám opravdu odborného garanta nepodařilo zajistit,“ sdělil Svejkovský. Podle něj je ale společnost na boj se sinicemi připravená. Jsou provedené veškeré laboratorní zkoušky a připravená projektová dokumentace. „Zbývá jen vybrat firmu, která technické řešení provede. Děláme ale všechno pro to, aby se začalo co nejdřív,“ zdůraznil Svejkovský.

Podle již zmiňované studie jsou největší problémy na přehradě Skalka se sinicemi. Většina živin pro jejich růst přitéká do nádrže z Německa. Navíc sedimenty na dně nádrže obsahují velké množství rtuti. Jedním z opatření ke snížení přítoku živin má být vybudování předzdrže v horní části přehrady. Její výstavba má ale stát zhruba 100 milionů korun. Zachytit by měla až 80 procent živin pro sinice.

Naštěstí mají Chebané ještě k dispozici k letní rekreaci přehradní nádrž Jesenice. Problémy se sinicemi jsou tu sice také, ale mnohem menší než na nedaleké přehradě Skalce. Hygienici tu kvůli nim alespoň nemusí zakazovat koupání. Zato v posledních třech letech koupací sezóna na Skalce skončila vždy předčasně. V letech 2004 a 2005 už v červenci a loni ´až´ 14. srpna. V těchto dnech už má voda ve Skalce zelený nádech.