„Během nadcházejících dní nebude počasí příliš koupání přát. Dostali jsme se do fáze, kdy je počasí v Karlovarském kraji klasické letní, jako má být. Vývoj počasí totiž v Karlovarském kraji ovlivňuje oceánské podnebí, to znamená, že se tu častěji střídá oblačnost. To můžeme očekávat i o víkendu,“ sdělil pozorovatel počasí z profesionální meteorologické stanice v Šindelové Rudolf Kovařík. „Počasí bude velmi proměnlivé, spíše oblačné, občas se vyskytne přeháňka. Maximální teploty dosáhnou v sobotu 20 až 23°C. V neděli to bude velmi podobné, s tím, že ráno bude ještě nízká oblačnost, která se kolem oběda vybere na polojasno. Ale večer sem opět přijde studená fronta z Německa a objeví se nové přeháňky, na některých místech to mohou být i bouřky. Teploty v neděli budou od 23 do 26°C. Na začátku příštího týdne bude počasí v Karlovarském kraji stále ovlivňovat studená fronta. Ta přinese do kraje vítr a dešťové přeháňky. Teploty se do středy budou pohybovat od 19 do 23°C,“ dodal.

Pokud by se počasí umoudřilo, vhodná ke koupání už není Skalka v Podhoří. Hygienici vodu ohodnotili nejvyšším stupněm 5, což značí zákaz koupání. U kempu Václav na Jesenici je podle nového měření zhoršená jakost vody, což znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů u některých vnímavých jedinců. Hygienici proto radí se po koupání osprchovat. Lepší je voda na Rybářské baště u Jesenice, kde je voda na stupni číslo 2, stejné je to zatím i na Dřenici. Také v těchto případech není na škodu se po koupání vysprchovat. U mariánskolázeňského Lida stále platí 'jednička'.

Na Karlovarsku trvá zákaz koupání ve Velkém rybníku. Voda se zhoršila i na Rolavě, kde se kvalita vody pohoršila o stupeň, a to na číslo 3.

A jak vlastně vzniká vodní květ, který přírodní vodní plochy trápí?

„Na vzniku vodního květu sinic se podílí cela řada faktorů, jako je teplota, pH, obsah kyslíku, obsah oxidu uhličitého, sluneční záření a samozřejmě množství minerálních živin, a to především dusíku a fosforu,“ vysvětlil Blahoslav Maršálek, profesor Botanického ústavu Akademie věd. „Tyto minerální živiny jsou jedním z hlavních důvodů přemnožení sinic. Za limitující faktor se považuje především fosfor. Uvádí se, že k masovému rozvoji vodního květu dochází již při koncentraci 10 µg fosforu na litr. Ovšem vznik vodního květu není způsoben pouze přítomností fosforu ve vodě, ale je spojen s poměrem dusíku a fosforu.“