Titul miss Matýsek se pro letošní rok přestěhoval do Skalné. Místní dobrovolní hasiči půl roku opravovali cisternu v havarijním stavu, aby nakonec slavili úspěch.

„Tři lidé na autě pracovali stabilně a ostatní z družstva podle možností, a to včetně děvčat,“ zavzpomínal Radek Hurta. „To auto bylo na odpis, ale my jsme do toho šli s cílem zúčastnit se soutěže miss Matýsek a nakonec jsme si odvezli titul,“ řekl.
Třídenní soutěže ve Šluknovském výběžku se zúčastnilo 17 vozů z celé republiky a ačkoliv se mezi nimi našly i hezčí automobily, nesplňovaly podmínku, že opravy na vozidle nesmí dělat najatá firma, ale musí být všechno provedeno svépomocí.
„Kromě soutěží o největší ujetou vzdálenost, nejkrásnější a nejstarší auto nás čekaly i další disciplíny,“ přidala se Hanka Hurtová.
„Byl to například hod startérem, tahání Matýska, štafeta, přesun rezervy po slalomové dráze či ženské zápasy v bahně,“ vyjmenovala.
Podle ní ale byla nejhezčí spanilá jízda Šluknovským výběžkem.

Pocity, jaké měli skalenští hasiči, když získali titul miss Matýsek, jsou nepopsatelné.
„Porota se jednohlasně shodla, že je naše auto nejhezčí,“ poznamenala Hanka.

„Všichni jsme byli dojatí k slzám. Byla to pro nás zasloužená odměna za práci na autě. Domů jsme odjížděli vyčerpaní, ale šťastní,“ řekla.
Vozidlo bude nyní sloužit při výjezdech skalenských dobrovolníků. Žádné výjimky jej nečekají.
Opravené vozidlo měli možnost vidět obyvatelé Skalné při dnu otevřených dveří, který nedávno hasiči pořádali. Zároveň informovali občany o muzeu hasičské techniky, které budují na skalenském hradě Vildštejn a oficiálně vyhlásili sbírku na hasičskou zástavu.
Muzeum i zástava se stanou součástí oslav 140. výročí založení hasičského sboru ve Skalné příští rok na jaře.
Sbor dobrovolných hasičů ve Skalné patří mezi nejstarší. Pokud by někdo z obyvatel chtěl přispět nějakým exponátem do muzea, je srdečně vítán.