VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na začátku byla jedna pumpa

Skalná - Hasičské muzeum ve Skalné může návštěvníkům nabídnout unikátní exponáty

28.4.2009
SDÍLEJ:

DVACETIMETROVÝ ŽEBŘÍK tahali hasiči do patra, kde bude nová expozice, po kouskách. V členitých prostorách hradu Vildštejn bude možné vidět vícero takových kousků. Svému tátovi pomáhal i malý Roman Melničuk.Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Zcela ojedinělé muzeum hasičské techniky, které vzniká ve Skalné, v těchto dnech finišuje s dokončením. Už za dva týdny se na hradě Vilštejn ve Skalné celá expozice otevře veřejnosti. Stane se tak 9. května v 10 hodin.

„Nápad vznikl, jako mnoho jiných, v hospodě,“ uvedl jednatel Sboru dobrovolných hasičů ve Skalné Roman Melničuk. „Měli jsme v majetku starou hasičskou pumpu a rozhodli jsme se, že bychom ji mohli ukázat veřejnosti.“ Od tohto rozhodnutí vzešel nápad udělat muzeum o jedné místnosti. To se ale hasičům zdálo málo. „Když, tak ať to stojí za to,“ řekl Melničuk.

Zašel za majitelem hradu a starostou Skalné. „Pan Pumr neměl žádné námitky a starosta města spolek také podpořil,“ uvedl. Teď bylo na řadě sehnat peníze. „Mnohokrát jsem to chtěl vzdát,“ poznamenal Melničuk.

Příprava trvala rok a půl, teprve pak přišla na řadu realizace. Samotné muzeum se začalo tvořit, když skalenští hasiči navázali spolupráci s kolegy z německého Neusorgu. Společnými silami připravili projekt, který předložili Euregiu Egrensis. Z dispozičního fondu v projektu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko přišel v březnu příslib na 21 700 Eur.

Prvopočáteční injekci a předfinancování projektu zajistilo město Skalná. Poskytlo asi půl milionu korun a samo se podílí patnácti procenty na celkové sumě. Dispoziční fond zafinancuje pětaosmdesát procent z celkové částky na vznik muzea.

„Veškeré práce v depozitu už probíhaly ještě před schválením, protože už to bylo hodně rozjeté,“ konstatoval Melničuk.
Hasiči čistili, brousili, rozebírali. „Byly to hodiny a hodiny práce, byli jsme všichni špinaví, unavení, musela se kvůli tomu koupit pískovačka, protože smirkovým papírem už jsme to nemohli zvládnout.“

Návštěvníci se mohou těšit například na žebřík, který má při rozložení dvacet metrů, staré stříkačky, hasičské helmy a dokumenty dokladující vznik sboru ve Skalné.

Poděkování si zaslouží chebské muzem, Hasičský záchranný sbor (HZS), město Skalná, hrad Vildštejna a okolní dobrovolné sbory a všichni, kteří poskytli exponáty, pomohli vstřícným gestem či odbornou pomocí.

Místnosti, kde se muzeum nachází, poskytl majitel hradu a sám je nechal opravit. „Mě šlo vždy o to zachránit hrad a zpřístupnit ho veřejnosti, což se mi povedlo,“ uvedl majitel hradu.

„My jsme například zajistili vozidlo na převoz věcí, dokonce i u nás se našly i staré exponáty,“ poznamenal Štefan Fuska, velitel HZS Cheb.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení